Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies w samochodzie – jak bezpiecznie go przewozić?

Przygotowujesz się do dłuższej podróży ze swoim psem?

Pies w samochodzie – jak bezpiecznie go przewozić?

Przygotowujesz się do dłuższej podróży ze swoim psem? A może Twój podopieczny ma już kilka wyjazdów za sobą, ale nie polubił do tej pory samochodu? Dowiedz się, jak przewozić psa w aucie w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, a jednocześnie komfortowy dla czworonoga.

Spis treści:

  1. Pies w samochodzie: przeczytaj, zanim wyjedziesz w podróż
  2. Jak przewozić psa w samochodzie – co mówi prawo?
  3. Nieprawidłowe przewożenie psa w aucie – czym grozi?
  4. Przewożenie psa w aucie – akcesoria
  5. Jak przewozić psa: krok po kroku

Pies w samochodzie: przeczytaj, zanim wyjedziesz w podróż

Pies w samochodzie powinien być spokojny. To podstawa, która zapewni bezpieczeństwo i komfort w podróży zarówno jemu, jak i Wam. Dlatego nie powinno się zabierać do auta psa podekscytowanego, zestresowanego czy też takiego, który nie miał możliwości wcześniejszego zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Dobrym sposobem na wyciszenie psa, jest zabranie go na spacer przed przejażdżką: w trakcie jego trwania, podopieczny będzie miał czas, aby się załatwić i rozładować energię. Przed planowanym dłuższym wyjazdem nie powinno się karmić czworonoga, nie ma jednak przeciwwskazań do tego, aby podawać mu wodę. Powinniśmy o to dbać, szczególnie jeśli jest gorąco.

Przewożenie psa w aucie powinno odbywać się w umiarkowanej temperaturze: zadbajmy o odpowiednią cyrkulację powietrza, zwłaszcza jeśli podopieczny podróżuje w przestrzeni bagażowej samochodu typu kombi. Nie pozwalajmy psu wystawiać głowy za okno celem chłodzenia się czy „łapania” powietrza. Jest to niebezpieczne, ponieważ może on zahaczyć o przeszkodę kufą czy uszkodzić sobie oko.

Pamiętajmy o odpowiedniej liczbie przystanków: jeśli planujemy trasę kilku, a tym bardziej kilkunastogodzinną, niezbędnych będzie kilka dłuższych postojów. W trakcie ich trwania pies powinien mieć możliwość załatwić się, wypić wodę. W miejscu nieznanym nie spuszczamy nigdy psa ze smyczy – szczególnie jeśli postój ma miejsce przy ruchliwej drodze. 

Jak przewozić psa w samochodzie – co mówi prawo?

W polskich regulacjach dotyczących ruchu drogowego nie ma bezpośrednich informacji na temat tego, jak przewozić psa w samochodzie. W związku z tym, w kwestii wątpliwości co do przewozu zwierząt domowych stosuje się zapis z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.): „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. Oznacza to, że zwierzęta muszą być przewożone tak samo, jak ładunki, czyli: nie utrudniając kierowania pojazdem, nie ograniczając widoczności i będąc zabezpieczonymi od przemieszczania się w trakcie jazdy.  

Nieprawidłowe przewożenie psa w aucie – czym grozi?

Przewożenie psa w aucie niezgodnie z wyżej wspomnianymi przepisami może skutkować mandatem w wysokości do 500 złotych. Jednak grzywna to nie najgorsze, co może się przydarzyć, jeśli pies będzie podróżować w sposób niezapewniający mu (i nam!) bezpieczeństwa. Przemieszczający się swobodnie po samochodzie podopieczny może odwracać uwagę kierowcy, ograniczając widoczność lub wpływając na jego zdolności motoryczne. W razie nawet niegroźnej stłuczki niezabezpieczony pies może poważnie ucierpieć, jak również dodatkowo spowodować uraz współpasażerów. 

Przewożenie psa w aucie – akcesoria

Pies w samochodzie może podróżować na kilka sposobów. Zastanawiając się, który będzie dla niego odpowiedni, weźmy pod uwagę rozmiary psa, jego masę ciała, temperament oraz oczywiście możliwości, jakie daje nasz samochód. Do dyspozycji mamy następujące akcesoria, ułatwiające przewożenie podopiecznych:

  • Transporter dla psa

Transporter sprawdza się w przypadku ras miniaturowych i małych. Powinien być zabudowany, jednak wentylowany (co najmniej 2 ścianki powinny posiadać kratki umożliwiające swobodny przepływ powietrza). Transportery wykonane są z plastiku, a także usztywnianych tkanin, które są odpowiednim zabezpieczeniem dla bardzo małych zwierząt. Pies podróżujący w ten sposób powinien być przewożony na tylnym siedzeniu, a sam transporter musi być przypięty pasami. Może też znajdować się (przy odpowiednim zabezpieczeniu) na podłodze za przednimi fotelami. Pies w transporterze powinien mieć możliwość wstania i obrócenia się. Tego typu produkt doskonale sprawdza się jako sposób na podróż zarówno przy długich dystansach, jak i krótszych – na przykład do lekarza weterynarii. 

  • Klatka dla psa

Klatka dla psa do samochodu powinna być wykonana z trwałego, ale jednocześnie lekkiego materiału, jak np. aluminium. Dobrej jakości klatki wykonane są w całości z solidnej kratki. Mocuje się je do zagłówków, ewentualnie do wnętrza przestrzeni bagażowej. Należy pamiętać, że nie każdy samochód nadaje się do montażu takiej klatki – potrzebna jest w nim odpowiednio duża przestrzeń. Warto jednak mieć na uwadze, że klatka będzie odbierana przez psa jako bezpieczna przestrzeń tylko wtedy, jeśli będzie on przyzwyczajony do przebywania w niej. Nim wybierzemy się w dłuższą podróż z podopiecznym w klatce, zacznijmy go uczyć w domu wyciszania się wewnątrz metalowego kojca. Większość psów szybko akceptuje tego typu boksy i przesypia większą część czasu, które w nich spędzają.

  • Pas bezpieczeństwa dla psa

Tego typu pas bardziej przypomina szelki – montuje się je do wpięcia na pasy. Piankowe wykończenie szelek zapobiega obtarciom psa. Jednak nie wszystkie czworonogi akceptują taki sposób przewożenia – szelki znacznie ograniczają ich swobodę, dlatego energiczne psy bywają nerwowe lub nadmiernie znudzone w trakcie jazdy. Ponadto w czasie crash testów takie zabezpieczenia nie spełniały swojej funkcji – nie zapewniały zwierzętom bezpieczeństwa.

  • Pokrowiec dla psa do auta

Różnego rodzaju maty, pokrowce i osłony sprawdzają się, jeśli nasz pies ma długą sierść, bywa przewożony po spacerze na łonie natury czy kąpieli. Pokrowce osłaniają wnętrze samochodu przed zanieczyszczeniem, mogą być prane w wysokich temperaturach i są łatwe w demontażu. 

  • Maty samochodowe dla psa do bagażnika

Maty samochodowe do bagażnika powstały z myślą o psach dużych i olbrzymich, które najlepiej, aby podróżowały w przestrzeni bagażowej. Ich głównym zadaniem jest chronienie tapicerki bagażnika przed zabłoceniem i sierścią podopiecznego. Mogą być również wykonane z antypoślizgowego materiału, zabezpieczającego psa przed przemieszczaniem się w trakcie gwałtownych zmian kierunku jazdy lub hamowania. Niektóre maty posiadają dodatkowy, zwijany pas materiału, który w trakcie wskakiwania i wysiadania psa opuszcza się na zderzak. W ten sposób mata chroni lakier przed zarysowaniami powstałymi na skutek kontaktu z pazurami psa. W tym miejscu warto przypomnieć, że psy powinny mieć regularnie przycinane pazury, w przeciwnym wypadku odczuwają dyskomfort, a ich motoryka może być zaburzona.

  • Maty samochodowe dla psa na tylne siedzenie

Maty tego typu rozpina się między zagłówkami przednich i tylnych siedzeń. Przeznaczone są do przewozu psów dużych i olbrzymich, które są zrelaksowane w trakcie jazdy. Zwierzę na macie musi być dodatkowo zabezpieczone przed przemieszczaniem się w samochodzie. 

  • Osłonki na okna

Zadaniem osłonek na okna jest ograniczenie dopływu światła do środka, kiedy jest wyjątkowo słonecznie. Zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza auta. Mogą też pomóc wyciszyć się psu, który ma chorobę lokomocyjną.

  • Maty chłodzące na gorące dni

Maty chłodzące działają nawet do kilku godzin i są świetnym rozwiązaniem, jeśli nasz samochód nie ma klimatyzacji lub chłodny nawiew nie dociera do przestrzeni bagażowej. Maty są wypełnione specjalnym żelem, który uaktywnia się pod wpływem nacisku. Polecane są w szczególności dla psów ras dużych i olbrzymich, przy dłuższych trasach. Maty chłodzące to produkt, który również warto stosować w domu w wyjątkowo upalne dni.

Jak przewozić psa: krok po kroku

Nim udacie się w podróż, upewnij się, że:

  1. Twój pies przyzwyczajony jest do przebywania w samochodzie, a podróże autem nie kojarzą mu się negatywnie. Jeśli planujecie wyjazd na wakacje, a do tej pory podopieczny przejeżdżał autem jedynie do lekarza weterynarii, wprowadźcie krótkie przejażdżki, na których końcu będzie czekać na psa nagroda: spacer, zabawa z innymi czworonogami etc.
  2. Samochód jest dostosowany do przewozu psa: fotele, bagażnik czy inne elementy wyposażenia w miejscu, gdzie pies będzie jechał, są osłonięte, a ewentualne niebezpieczne przedmioty (np. gaśnica) – schowane. 
  3. Temperatura w samochodzie nie jest zbyt wysoka, a psu nie jest zbyt gorąco i ma stały dopływ świeżego powietrza.
  4. Pies załatwił potrzeby fizjologiczne przed podróżą, a w trakcie trasy zaplanowaliście odpowiednią liczbę przystanków.
  5. Masz zapas wody dla psa oraz naczynie (np. silikonową miskę), w której będziesz podopiecznemu ją podawać w czasie przerw w drodze.
  6. Wzięliście ze sobą ulubiony gryzak czy zabawkę psa, którą będzie mógł się zająć w trasie. 
  7. Spakowaliście smycz i kaganiec, które będą niezbędne w trakcie przystanków. 
  8. Pies nie był karmiony w ciągu ostatnich dwóch godzin – pełny żołądek może nasilać objawy choroby lokomocyjnej.
  9. Pies ma na szyi obrożę z adresówką i jest zaczipowany.

Jeśli pies w drodze ślini się, ma problemy z oddychaniem lub odruch wymiotny w czasie drogi, prawdopodobnie doskwiera mu choroba lokomocyjna. Istnieją leki, które mogą psu w takiej sytuacji pomóc, nie należy ich jednak podawać bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?