Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Podróże z psem – jak przygotować psa do podróży?

Podróżowanie z psami zyskuje na popularności, ponieważ staje się coraz mniej kłopotliwe.

Podróże z psem – jak przygotować psa do podróży?

Podróżowanie z psami zyskuje na popularności, ponieważ staje się coraz mniej kłopotliwe. Branża turystyczna przystosowuje się do osób podróżujących ze zwierzętami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy się w podróż z psem.

Spis treści:

  1. Co spakować na podróż z psem?
  2. Jak się przygotować na podróż z psem?
  3. Przewożenie psa w pociągu
  4. Lot samolotem z psem
  5. Długa podróż samochodem z psem
  6. Jak przygotować się na wyjazd z psem za granicę?

Co spakować na podróż z psem?

Przed podróżą z psem należy spakować odpowiednie akcesoria oraz jedzenie. Co powinien zawierać bagaż czworonoga? Oto niezbędne rzeczy: 

  • Dokumenty: książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz paszport psa (jeśli wybierasz się za granicę).
  • Apteczka psa, która powinna zawierać m.in.: leki przepisane przez lekarza weterynarii (jeżeli pies jakieś przyjmuje), preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, akcesoria do usuwania kleszczy, sól fizjologiczną do przemywania oczu zwierzęcia.
  • Pasta i szczoteczka do czyszczenia zębów psa – o higienę jamy ustnej czworonoga trzeba dbać również na wyjeździe.
  • Zestaw do sprzątania po psie.
  • Chusteczki i ręczniki papierowe.
  • Obroża lub szelki, smycz oraz kaganiec – to podstawa, o której należy pamiętać przy każdym wyjściu z domu, a zwłaszcza podczas dalekiej podróży z psem.
  • Adresatka – zawieszka z naszym numerem kontaktowym, gdyby pies się zgubił. Oczywiście podczas podróży z psem należy pilnować go jak oka w głowie i nie spuszczać ze smyczy.
  • Świeża woda i jedzenie. Sucha karma dla psa w podróży jest praktyczna, ponieważ zajmuje mało miejsca i jest lekka, ale jeżeli Twój pies na co dzień jada tylko mokrą karmę, to taką właśnie powinieneś spakować, ponieważ nie należy zmieniać mu diety na czas wyjazdu. Oba rodzaje karm są na szczęście dostępne także w poręcznych, małych opakowaniach. Pamiętaj, żeby nie karmić zwierzęcia w trakcie jazdy. Wodę podawaj mu podczas postojów.
  • Miski na karmę i wodę – na podróż z psem warto zaopatrzyć się w lekkie i wytrzymałe miski, np. składane, które zajmują mało miejsca.
  • Bidon dla psa – dobrym rozwiązaniem na podróż oraz długie spacery z psem są specjalne butelki ze zintegrowaną miseczką.
  • Kocyk i zabawki – są szczególnie ważne dla szczeniąt, ale dorosłym psom też dadzą poczucie bezpieczeństwa i pomogą poczuć się spokojniej. 
  • Kamizelka z uchwytem do pływania dla psa – jeżeli jedziemy nad wodę, a nasz czworonożny podopieczny lubi pływać.

Jak się przygotować na podróż z psem?

Przygotowania do podróży z psem należy rozpocząć nawet miesiąc przed wyjazdem. Warto pamiętać o: 

  • profilaktyce przeciwko pasożytom wewnętrznym (np. glista, tasiemiec) i zewnętrznym (kleszcze, pchły);
  • szczepieniu przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym – o szczegóły należy dopytać lekarza weterynarii;
  • oswojeniu psa z transporterem – zwłaszcza gdy czeka go długa podróż w zamknięciu, np. samolotem;
  • wyprowadzeniu psa na spacer tuż przed podróżą;
  • środkach uspokajających (przepisanych przez lekarza weterynarii) – w przypadku psów szczególnie podatnych na stres;
  • wcześniejszym nakarmieniu i napojeniu psa – bezpośrednio przed podróżą lepiej nie podawać psu jedzenia, zwłaszcza jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną; ostatni posiłek powinien zjeść 2–3 godziny przed wyjazdem, a kolejny dopiero gdy dojedziemy na miejsce;
  • zarezerwowaniu noclegów w miejscach akceptujących obecność zwierząt; 
  • zaplanowaniu atrakcji turystycznych, które przewidują obecność czworonogów, np. szlaków turystycznych czy plaż dla psów;
  • znalezieniu kontaktu do lekarza weterynarii na miejscu.

Przewożenie psa w pociągu

Czy można podróżować z psem pociągiem? Tak, przewóz psa PKP jest jak najbardziej możliwy. W przypadku małych psów, które podróżują w transporterze, wycieczka pociągiem będzie z reguły bezpłatna, a dla dużego czworonoga trzeba wykupić bilet dla psa.

Jeżeli zamierzamy przewozić czworonoga w pociągu, najlepiej wybrać wagon bez przedziałów. W wagonach z przedziałami inne osoby muszą wyrazić zgodę na obecność czworonoga. Jeśli współpasażerowie sprzeciwią się temu, musimy poprosić konduktora o wskazanie dla nas innego miejsca. Jeżeli takie się nie znajdzie, możemy nawet zostać zmuszeni do zakończenia podróży na najbliższej stacji. Oczywiście przysługuje nam zwrot kosztów biletu.

Podczas długiej podróży pociągiem z psem można zgłodnieć, dlatego pamiętaj nie tylko o wodzie i przekąsce dla psa, lecz także o prowiancie dla siebie. Ze zwierzęciem nie można wchodzić do wagonu restauracyjnego i barowego.

Lot samolotem z psem

Przed lotem samolotem z psem należy dokładnie sprawdzić, jakimi zasadami przy przewozie zwierząt kieruje się dana linia. Wymagania te mogą się diametralnie różnić pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami. Na lotnisko przyjedź 2–3 godziny przed odlotem, ponieważ procedury ze zwierzęciem trwają dłużej niż zwykła odprawa. 

Jakie linie lotnicze przewożą psy? Informacje na temat tego, czy pies może lecieć samolotem oraz jak się do tego przygotować, znajdziemy na stronie internetowej danych linii lotniczych. 

Większość linii umożliwia przewóz zwierząt samolotem na pokładzie wraz z opiekunem, ale tylko do określonej masy ciała. Zazwyczaj jest to 8 kg wraz z transporterem, co oznacza, że jedynie psy bardzo małych ras mogą zostać przewiezione na pokładzie samolotu. W takim przypadku należy ustawić kontener pod siedzeniem opiekuna. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest trzymanie czworonoga na kolanach podczas podróży samolotem. Większe psy muszą podróżować w luku bagażowym, w odpowiedniej wielkości transporterze.

Każda podróż jest sytuacją stresującą dla zwierzęcia, a zwłaszcza taka, kiedy nie może on przebywać blisko swojego opiekuna. Dlatego, zanim zdecydujesz się na lot samolotem z psem, zastanów się, czy nie lepiej zostawić czworonoga w domu i zorganizować dla niego opiekuna na czas Twojej nieobecności lub wynająć hotel dla zwierząt.

Przewóz psa samolotem należy przemyśleć też w przypadku ras brachycefalicznych, takich jak mops czy buldog. Przez specyficzną budowę przegrody nosowej psy te mogą mieć problemy z oddychaniem, a warunki panujące w samolocie jeszcze ten stan pogarszają. Istnieje ryzyko, że stres, wysoka temperatura, zmiana ciśnienia wywołają zaburzenia krążenia i problemy z oddychaniem. Niektóre linie lotnicze w ogóle nie zezwalają na przewóz tych ras psów.

Długa podróż samochodem z psem

Jeżeli zwierzę do tej pory nie miało okazji przebywać w aucie, przed długą podróżą samochodem warto zorganizować wcześniej kilka krótszych wycieczek, żeby przyzwyczaiło się do warunków panujących w pojeździe. Dzięki takim próbom dowiemy się też, czy nasz pies cierpi na chorobę lokomocyjną. Jeżeli zauważymy takie objawy, jak nadmierne ziewanie, ślinotok, krztuszenie się, wymioty, to przed kolejną podróżą z psem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie, co należy zrobić, żeby im zapobiec, i przepisze odpowiednie leki. 

W samochodzie przygotuj miejsce dla czworonoga – w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Pies musi być zabezpieczony specjalnymi pasami dla psa lub umieszczony w transporterze. Podróż na kolanach opiekuna lub luzem w bagażniku jest niebezpieczna zarówno dla zwierzęcia, jak i dla pasażerów. Transporter powinien być dopasowany do wielkości psa. Nie może być ani za duży, ani za mały. Musi umożliwiać czworonogowi swobodne położenie się i obracanie, ale powinien też nieco ograniczać jego pole manewru, by nie narażać go na uraz w razie ewentualnego wypadku.

Optymalnym miejscem do umieszczenia transportera z małym psem w samochodzie jest podłoga pomiędzy tylnym a przednim siedzeniem. Dla większych psów przeznaczone są specjalne boksy lub duże transportery, które ustawia się w przestrzeni bagażowej samochodów typu kombi lub na tylnym siedzeniu, w zależności od wielkości pojazdu. Dla bardzo dużych psów, które nie mieszczą się w transporterze, często jedynym rozwiązaniem jest transport w przestrzeni bagażowej auta. W takim przypadku należy zamontować kratkę oddzielającą bagażnik od reszty auta. Zazwyczaj potrzebne jest też zainstalowanie  dodatkowej kratki bocznej, aby zmniejszyć przestrzeń, co zapewni psu bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania.

Podczas wycieczki z psem samochodem warto pamiętać też o tym, żeby:

  • w pojeździe panowała umiarkowana temperatura powietrza,
  • ewentualnie lekko uchylić okno, by pies mógł wdychać świeże powietrze, ale nie wystawiał głowy na zewnątrz,
  • co 2–3 godziny zaplanować postoje na krótki spacer i podanie psu wody.

Jak przygotować się na wyjazd z psem za granicę?

W przypadku podróży z psem po Europie obowiązują przepisy zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym. Przed wyjazdem z psem za granicę warto się z nimi zapoznać.

Jeśli decydujesz się na podróżowanie z psem po Europie, zadbaj o to, żeby miał:

  • paszport – dokument ten zawiera dane umożliwiające identyfikację zwierzęcia oraz potwierdza ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie; można wyrobić go w gabinecie lekarza weterynarii, który ma stosowne uprawnienia,
  • książeczkę zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie,
  • chip wszczepiony pod skórę.

Poszczególne państwa w Unii Europejskiej mogą mieć dodatkowo własne wymagania dotyczące zwierząt wwożonych na ich teren. Odnosi się to m.in. do profilaktyki przeciwko pasożytom. Ważne, aby odrobaczanie zostało przeprowadzone przez lekarza weterynarii oraz odnotowane w książeczce zdrowia i paszporcie czworonoga.

Powiązane artykuły

Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?