Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy

Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.

8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy

Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne. Każdemu troskliwemu opiekunowi zależy na tym, żeby jego pupil był zadowolony z życia, dlatego warto poznać sygnały świadczące o tym, że zwierzę jest szczęśliwe. Przeczytaj, jak rozpoznać szczęście u psa.

Spis treści:

  1. Po czym rozpoznać szczęśliwego psa?
  2. Co zrobić, żeby pies był szczęśliwy?

Po czym rozpoznać szczęśliwego psa?


Twój pies jest szczęśliwy, gdy:

  • Macha ogonem

Machanie ogonem to jedna z najbardziej oczywistych oznak zadowolenia u psa. Gdy zwierzę się cieszy, macha ogonem. Niespieszne merdanie oznacza zadowolenie, a energiczne – podekscytowanie. Jednocześnie grzbiet psa znajduje się w normalnej pozycji. W ten sposób zadowolenie okazują także czworonogi o krótkich lub zakręconych ogonach, chociaż jest to u nich mniej widoczne. Szczęśliwy pies macha ogonem z tak dużym zaangażowaniem, że porusza całym ciałem.

  • Ma zrelaksowane ciało

Szczęśliwy pies, nawet jeżeli przed chwilą intensywnie biegał, ma rozluźnione mięśnie, a gdy idzie – lekko kołysze się na boki. Uszy zadowolonego czworonoga ułożone są w naturalny sposób, a wzrok jest łagodny i nieskupiony na niczym konkretnym.

  • Cieszy się na Twój widok

Kiedy pies jest szczęśliwy, biegnie do Ciebie na przywitanie. Okazuje to, skacząc i biegając wokół Twoich nóg, szczekając i energicznie machając ogonem. Szczęśliwy pies okazuje miłość swojemu opiekunowi – kładzie głowę na jego kolanach, podstawia się do głaskania. Może też wykonywać gest, którego go nauczyliśmy, np. podawanie łapy.

  • Lubi zabawę

Pies, który jest zadowolony z życia, lubi zabawę i bardzo często ją prowokuje. Kiedy chce się bawić, okazuje to na różne sposoby, np. przód ciała kładzie na ziemi, a ogon podnosi do góry lub podskakuje na tylnych łapach z uniesionym ogonem. Może w ten sposób zachęcać do zabawy swojego opiekuna lub innego psa.

  • Chętnie spaceruje

W przeciwieństwie do ludzi psy spędzają większość czasu w domu, więc aktywność fizyczna jest dla nich znacznie ciekawszą formą rozrywki niż leżenie na kanapie. Dlatego szczęśliwy pies cieszy się na widok smyczy i zawsze chętnie wychodzi na spacer, a nawet przypomina o tym opiekunowi, któremu zdarzy się o tym zapomnieć.

  • Ma apetyt

Chęć do jedzenia to dobra oznaka, świadcząca o fizycznym i psychicznym zdrowiu czworonoga. Kiedy pojawia się brak apetytu u psa, może to sygnalizować m.in. problemy zdrowotne lub przeżywanie stresu.

  • Jest szczupły

Prawidłowa masa ciała psa to dowód na to, że zwierzę jest dobrze odżywione i ma odpowiednią ilość ruchu. Zaspokajanie wszystkich zachcianek czworonoga wcale nie czyni go szczęśliwszym. Powinniśmy ustalić mu stałe pory posiłków i odmierzać taką ilość pokarmu, która odpowiada jego zapotrzebowaniu. Mimo że niektóre psy z nadwagą wyglądają na szczęśliwe, są narażone na poważne choroby, takie jak otyłość, cukrzyca czy problemy ze stawami.

  • Dobrze śpi

Szczęśliwy, zrelaksowany pies po dniu pełnym wrażeń nie będzie miał problemów ze spokojnym przespaniem całej nocy. Po wieczornym spacerze chętnie położy się spać i nie wyrwie swoich opiekunów ze snu. Jeśli u czworonoga pojawia się bezsenność, oznacza to, że coś go trapi, jest chory lub po prostu w ciągu dnia brakowało mu zabawy.

Co zrobić, żeby pies był szczęśliwy?

Szczęśliwy pies to taki, który ma zaspokojone wszystkie potrzeby. Jeżeli zastanawiasz się, jak wychować szczęśliwego psa, zapewnij mu:

  • Odpowiednie żywienie

Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanego pokarmu. Dieta psa powinna opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej dobranej do wieku, aktywności i wielkości czworonoga. Podając mu takie jedzenie, mamy pewność, że codziennie dostarczamy mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie można przy tym zapominać o zapewnieniu psu dostępu do świeżej wody, aby mógł zaspokoić pragnienie o każdej porze. Jeżeli chcemy, żeby zwierzę  było zdrowe i szczęśliwe, nie możemy karmić go jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, nawet wtedy, gdy bardzo o to prosi. Resztki z obiadu, wędliny, sery, słodycze (w szczególności czekolada) są dla psa niezdrowe, a nawet mogą doprowadzić do zatrucia. 

  • Poczucie bezpieczeństwa

Zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa nie jest trudne. Potrzebuje on miejsca, w którym będzie czuł się szczęśliwy, oraz opiekuna, z którym nawiąże silną, pozytywną więź. Zwierzę  powinno mieć spokojne, ciepłe i bezpieczne schronienie z wygodnym legowiskiem dostosowanym do jego rozmiarów. Najlepiej, jeśli będzie to wnętrze domu. Do szczęścia pies potrzebuje też dobrych relacji z opiekunem i z innymi mieszkańcami domu – ludźmi oraz zwierzętami. Nie może czuć się w żaden sposób niekomfortowo w ich towarzystwie.

  • Zdrowie

Obowiązkiem opiekuna jest dbanie o zdrowie czworonoga. W tym celu należy regularnie odwiedzać gabinet lekarza weterynarii – wykonywać obowiązkowe szczepienia i profilaktyczne badania. Przede wszystkim trzeba zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. Warto też zabezpieczyć zwierzę przeciwko innym chorobom zakaźnym i zapewnić mu ochronę przeciwko pasożytom zewnętrznym (kleszczom, pchłom) oraz wewnętrznym (jelitowym, np. tasiemcom). Do lecznicy weterynaryjnej należy udać się z psem zawsze, gdy coś nas zaniepokoi w jego zachowaniu lub wyglądzie.

  • Aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna to podstawa, żeby pies był szczęśliwy. Podczas spacerów zwierzę musi mieć zapewniony nie tylko ruch, lecz także możliwość eksploracji terenu. Naturalną potrzebą psów jest też kontakt z innymi przedstawicielami ich gatunku. Warto więc organizować wspólne spacery z zaprzyjaźnionymi psami. Po dłuższej przechadzce, dniu pełnym różnych wrażeń i zabaw, pies będzie w domu spokojny i zrelaksowany. Powinien też mniej psocić, ponieważ emocje rozładuje podczas spaceru.

  • Stymulację intelektualną

Ostatnią, ale nie mniej istotną potrzebą psa jest rozwijanie inteligencji. W tej roli sprawdza się nauka nowych sztuczek czy zabawki interaktywne, które skłaniają zwierzę do myślenia. Zabawy intelektualne dla psa powinny przede wszystkim rozwijać jego zmysł węchu – jest to dla zwierzęcia źródłem ogromnej satysfakcji. Wszelkiego rodzaju maty węchowe czy zabawa w tropienie sprawią, że Twój pies będzie spełniony i naprawdę szczęśliwy!

Powiązane artykuły

Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?