Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!

Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.

Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!

Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną. Kiedy uczysz go aportować, przeprowadzasz prawdziwy trening kondycyjny. Kiedy zachęcasz do zabaw węchowych, dbasz o rozwój jego zdolności poznawczych i wzmocnienie pewności siebie. Zabawa jest dla psa naturalną potrzebą. Jej spełnianie przynosi mnóstwo korzyści. Poznaj popularne zabawy z psem. Dzięki nim zaproponujesz pupilowi rozmaite formy aktywności, za które odwdzięczy się najpiękniejszym psim uśmiechem. 

Spis treści: 

  1. Bezpieczna zabawa z psem – najważniejsze zasady
  2. Zabawy z psem na dworze – dla zdrowia i urody
  3. Zabawy z psem w domu – na nudę i na deszcz

Bezpieczna zabawa z psem – najważniejsze zasady

Psy wykazują silną chęć zabawy właściwie na każdym etapie życia. Potrzebę wspólnej aktywności sygnalizują w bardzo wyraźny sposób, przybierając pozycję „ukłonu”. Kiedy pupil leży na podłodze z wysuniętymi do przodu łapami, lekko uniesionym zadem i merdającym ogonem, doskonale wiesz, że jest pobudzony i chce się bawić. Wykorzystuj takie chwile, ale pamiętaj przy tym, że zabawa z psem powinna odbywać się według ściśle określonych zasad. Ustalenie reguł gry to pierwsze zadanie opiekuna, kolejne to konsekwentne ich przestrzeganie, co już dotyczy wszystkich domowników. 

Zabawa z psem musi być przyjemna i bezpieczna dla każdej ze stron. Dlatego nie przyzwalaj  na wymuszanie uwagi, skakanie, naprzykrzanie się, agresywne zaczepki. Za każdym niepożądanym zachowaniem psa musi iść natychmiastowa reakcja opiekuna – komenda „stop”, ignorowanie lub inne metody pozwalające zwierzęciu wyciszyć emocje. Warto przy tym zauważyć, że błędy podczas psich zabaw zdarzają się tak samo psom, jak i ich opiekunom – zachęcanie czworonoga do aktywności zaraz po posiłku, gdy jest zmęczony lub nie ma ochoty na zabawę, podsuwanie nieodpowiednich przedmiotów: za małych, za twardych, za krótkich, rywalizowanie, ograniczanie przestrzeni i osaczanie zwierzęcia – z tego nie wynika nic dobrego, a przecież zabawa z psem ma być pozytywnym doświadczeniem. Aby tak się stało, pomóc mogą poniższe wskazówki:

  • Nigdy nie zmuszaj psa do zabawy. Proponuj pupilowi aktywność, gdy jest wypoczęty i skory do wspólnych harców. 
  • Decyduj o tym, kiedy bawić się z psem. Nie ulegaj zaczepkom, nie pozwalaj na wymuszanie uwagi. 
  • Mierz siły na zamiary. Wybieraj takie ćwiczenia i zabawy dla psa, które pupil będzie w stanie wykonać. 
  • Po wysiłku i po posiłku pozwól psu odpocząć. Nie zachęcaj pupila do aktywności zaraz po jedzeniu. Nie proponuj też posiłku przynajmniej przez godzinę po zabawie z psem na dworze ani w domu – to pozwoli zachować prawidłową pracę układu pokarmowego.
  • Nagradzaj psa smakołykami rozważnie. Po każdej dodatkowej przekąsce zmniejsz odpowiednio dobową porcję pożywienia. Do nagradzania przydają się nie tylko smakołyki – świetnie zastępuje je pochwała lub po prostu wspólna zabawa z psem. 
  • Zadbaj o bezpieczne zabawki dla psa. Maskotki, piłeczki tenisowe, przedmioty, które łatwo rozgryźć, nietrwałe plastikowe gadżety nie nadają się do psich zabaw. Zabawki dla psa muszą być dobrane indywidualnie do potrzeb, możliwości i wielkości zwierzęcia – odpowiednio duże, długie i o właściwej twardości. 

Zabawy z psem na dworze – w zdrowym ciele zdrowy duch

Aportowanie – trening i zabawa z psem

Aportowanie to chyba najpopularniejsza zabawa dla psów i najprostszy sposób na połączenie treningu z rozrywką. Bieganie za piłką czy gumowym patykiem zaspokaja potrzebę aktywności czworonoga, a jego opiekunowi daje szansę na nauczenie pupila podstawowych komend. Polecenia, które wydajesz podczas aportowania, pies traktuje, jako element gry, przez co tak chętnie na nie reaguje. Gdy pupil opanuje takie komendy, jak „przynieś”, „stój”, „zostaw”, „daj”, Wasza współpraca będzie przebiegać znacznie łatwiej i przyjemniej niż wcześniej. Dlatego do zabaw psów warto włączać sztukę aportowania oraz to wszystko, co jest z tym związane. 

Jak nauczyć psa aportować? Trzeba zacząć od wdrożenia podstawowych komend „przynieś” i „zostaw”. Choć aportowanie wydaje się dziecinnie proste, odzyskanie wyrzuconej piłki może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Niektóre psy niechętnie oddają przechwyconą zdobycz, a nad tym, żeby zaczęły traktować zabawę jako interakcję z opiekunem, trzeba trochę popracować. 

Musisz też wiedzieć, że aportowanie nie jest odpowiednie dla wszystkich ras. Niektóre psy z natury to uwielbiają. Border collie i golden retriever to urodzeni aporterzy, czego już nie można powiedzieć o pekińczyku, mopsie i buldogu. Psy ras brachycefalicznych ze względu na uwarunkowania anatomiczne nie są przystosowane do nadmiernego wysiłku, a w krótkiej kufie trudno byłoby im przynieść rzucony im przedmiot. Fakt, że szybko się męczą, wcale nie oznacza, że nie potrzebują ruchu. Buldożki francuskie są towarzyskie, inteligentne i niezwykle ruchliwe, dlatego należy zapewnić im spacery oraz odpowiednią dawkę ćwiczeń umysłowych. Poza przedstawicielami ras brachycefalicznych, aportować nie powinny psy borykające się z problemami zdrowotnymi (kontuzje, choroby aparatu ruchu) oraz psychicznymi (nadpobudliwość, osłabiona koncentracja i inne zaburzenia behawioralne). 

Jeśli opiekujesz się którymś z nich, zapytaj lekarza weterynarii, jakie formy aktywności będą dla Was najlepsze i najbezpieczniejsze. Jeśli natomiast pod Twoją opieką pozostaje szczenię, wdrażaj podstawy aportowania od samego początku po odsadzeniu od matki. Wykorzystuj naturalne instynkty łowieckie czworonoga. Tropienie, chwytanie, ganianie są zapisane w genach, dlatego zamiast denerwować się, że pupil znów pogryzł kapcie lub skarpetę, podsuń mu odpowiednie przedmioty, które później posłużą jako aport. 

Co możesz wykorzystać do aportowania?

  • gryzaki w kształcie hantli lub kości,
  • drewniane aporty,
  • plecione piłki z rączką ułatwiającą rzucanie,
  • bawełniany sznur z piłeczką,
  • długie szarpaki,
  • gumowe ringo,
  • specjalne gumowe frisbee.

 

Pamiętaj! Zabawki dla psa muszą być solidnie wykonane i w 100% bezpieczne. Nie mogą mieć ostrych krawędzi ani ruchomych elementów, niosących ryzyko skaleczenia lub połknięcia. Odpowiednie gadżety są odpowiednio duże i twarde. Do zabaw z psem takich jak aportowanie dobrze sprawdzają się kolorowe akcesoria (żółte, niebieskie), które nie giną w gęstej trawie. 

Przeciąganie, czyli zabawy z szarpakiem

Psy uwielbiają zabawy siłowe, dlatego tak chętnie bawią się w przeciąganie. Ten rodzaj aktywności nie sprowadza się wyłącznie do próby odebrania szarpaka, czyli zdobycia trofeum. Przeciąganie to także gra w ganianego z elementami treningu posłuszeństwa. Zabawa z psem w przeciąganie przynosi wiele korzyści – pozwala zwierzęciu rozładować nagromadzoną energię, osłabić napięcie, poprawić koncentrację, wzmocnić pewność siebie i uruchomić głęboko zakorzenione instynkty. To chroni zwierzę przed zaburzeniami behawioralnymi, wynikającymi z niedostatecznie silnych bodźców, nudy i bezczynności. Jednak, aby tak się stało, zabawa z psem musi przebiegać według ściśle określonych zasad. To bardzo ważne! Kontrolowane przeciąganie, które rozpoczyna się i kończy, wydawaną przez Ciebie komendą, będzie oparte na współpracy, a nie rywalizacji. Kiedy pies zdobędzie trofeum, oddaj zwycięzcy należne honory i pozwól mu się nacieszyć zabawką, lecz nie zgadzaj się, aby z nią uciekł i zaszył się gdzieś w kącie. Szarpak musi trafić z powrotem do Ciebie. To ważny sygnał dla zwierzęcia, które musi wiedzieć, że zabawa polega przede wszystkim na wspólnej aktywności z opiekunem. 

O czym pamiętać, bawiąc się z psem w przeciąganie?

  • Wydawaj czytelne komendy. 
  • Jasno sygnalizuj zakończenie zabawy z psem.
  • Wplataj elementy treningu posłuszeństwa.
  • Reaguj na niepożądane zachowania, również niezamierzone (wystarczą proste komunikaty werbalne, jak: „ojej”, „au”).
  • Przeciąganie nie jest odpowiednią zabawą dla szczeniąt, ze względu na proces wymiany zębów.

Spacery i zabawy węchowe dla psów

Zabawy z psem na dworze wspomagają dobrą kondycję i zdrowie – zarówno psa, jak i opiekuna. Wspólny spacer jest świetną okazją, aby trochę się poruszać. Jeśli codziennie pokonujesz ze swoim pupilem te same ścieżki, przynajmniej raz na jakiś czas zbaczaj z drogi. Węch u psów odgrywa dominującą rolę w procesie poznawczym. Jest jednym z najważniejszych psich zmysłów. Niesamowicie wyczulony nos pozwala orientować się w otoczeniu, rozpoznawać ludzi i zwierzęta, a gdy inne zmysły zawodzą, po prostu przetrwać. Spacerując z psem po rzadko uczęszczanych przez Was szlakach, ułatwiasz rozwijanie psiego zmysłu powonienia i zapewniasz atrakcyjną rozrywkę. Podczas takiej przechadzki, daj pupilowi czas na swobodne obwąchiwanie terenu, niech analizuje cząsteczki poszczególnych zapachów – w ten sposób uczy się je rozpoznawać i zaspokaja swoje naturalne potrzeby związane z węchem.

Takie wydłużone spacery-ekspedycje mogą być doskonałym wstępem do treningu węchowego, który ostatnio cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ćwiczenia wspomagające pracę węchową przydają się nie tylko do szlifowania umiejętności psów służących np. w policji. Zabawy węchowe dla psów sprawdzają się u każdego czworonoga, bez względu na rasę i wiek. Podczas treningów w duchu nose workingu pupil może spożytkować mnóstwo energii, zrelaksować się i poprawić koncentrację. To świetny sposób na zdrową rekreację i uatrakcyjnienie codziennych spacerów, tym bardziej że takie zabawy z psem można dowolnie modyfikować.

Co możesz zaproponować pupilowi?

  • Węszenie w plenerze – podczas spaceru z psem, wybieraj zupełnie nieznane ścieżki. Przejdźcie się do oddalonego od domu parku, przespacerujcie się na sąsiadujące osiedle. Pozwól, aby wiódł Was psi nos. 
  • Zabawa w detektywa – z granulek suchego pokarmu Perfect Fit® układasz tor, którego śladem podąża pies. 

Tropienie przysmaków – potrzebujesz kilku granulek pokarmu Perfect Fit® lub ulubionych przysmaków. Pokazujesz je pupilowi, po czym rzucasz na trawę. Pies rozpoczyna polowanie na komendę „szukaj”. Porcję karmy możesz zastąpić specjalną zabawką węchową dla psa. (Podczas takich zabaw, wybierz odpowiednie miejsce, gdzie nie ma niebezpiecznych dla pupila śmieci.)

  • Zabawy z matą węchową – we frędzlach maty węchowej ukryj (głębiej lub płycej) kilka granulek pokarmu Perfect Fit®, które pupil musi samodzielnie znaleźć. Nie pomagaj mu, da sobie radę! Tego typu zabawy dla psa są samonagradzające, przez co bardzo atrakcyjne.

Pamiętaj! Zabawy węchowe to dla psa duży wysiłek. Dlatego, planując ćwiczenia w plenerze, zabierz ze sobą miseczkę i butelkę wody.  

Zabawy z psem w domu – na nudę i na deszcz

Niektórzy opiekunowie nie podejmują zabaw z psem w domu. Jednak niewielka przestrzeń mieszkalna wcale nie przeszkadza w psich harcach. Nawet w małym domu można bawić się z pupilem, ucząc go i zacieśniając więzi bliskości. Choć nic nie zastąpi aktywności na świeżym powietrzu, również domowe psie zabawy niosą wiele korzyści – przede wszystkim zwalczają nudę, która na dłuższą metę może prowadzić do frustracji. Jeśli masz dobre chęci i trochę wolnego czasu, poświęć go pupilowi. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów.

Domowe zabawy ruchowe 

Zabawy z psem w domu to właściwie te same aktywności, które podejmuje się podczas spacerów – przeciąganie, zapasy, gonitwy, aportowanie. W warunkach domowych wszystko odbywa się w pewnym uproszczeniu i na mniejszą skalę, lecz przecież każdy ruch przynosi wielokierunkowe profity. Późną jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz wychodzi się niechętnie, domowe aktywności pomagają utrzymać optymalną kondycję ciała i dobre samopoczucie. W co można bawić się z psem w domu? W chowanego, włączając do zabawy pozostałych domowników, z których jeden pomoże pupilowi w poszukiwaniach. W pokonywanie przeszkód, do czego można wykorzystać samodzielnie stworzone konstrukcje bądź profesjonalne zestawy z tunelami, labiryntami i równoważniami. Świetnie sprawdzają się również ćwiczenia uczące posłuszeństwa i zabawy z psem wymagające samokontroli.

Szukanie smakołyków i inne zabawy węchowe dla psa

Podczas zabawy z psem w domu możesz stymulować jego zmysł węchu. Do takich aktywności przydaje się mata węchowa, jednak nawet bez niej łatwo wymyślić angażującą grę. Zawiń ulubioną przekąskę pupila w miękki kocyk i pozwól mu ją odnaleźć. Ułóż granulki karmy Perfect Fit® pod torem przeszkód, zachęcając tym samym czworonoga do pokonania slalomu z krzeseł lub przejścia pod tunelem. Możesz też pochować smakołyki w różnych miejscach, aranżując psią zabawę w chowanego. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie zabawek węchowych dla psa. Kula-smakula oraz specjalnie opracowane miseczki z labiryntami i schowkami to prosty sposób na inteligentne zabawy z psem. Podobną funkcję spełnią trzy kubeczki, z których jeden będzie skrywał smakowity, aromatyczny przysmak – czy Twój pupil zdoła go odnaleźć?

Psie sztuczki, czyli nauka przez zabawę

Ciekawą formą domowych zabaw są psie sztuczki. Takie akrobacje to okazja do wdrożenia nowych komend i utrwalenia tych znanych. Wykorzystując przysmak ulubieńca, zachęć go do przechodzenia między Twoimi nogami. Slalom to bardzo efektowny trik, który jednocześnie jest świetnym ćwiczeniem na rozciągnięcie mięśni grzbietu. Równie imponująco prezentuje się turlanie. Obracanie się na podłodze to dobra zabawa i skuteczna rozgrzewka, idealna przed wspólnym bieganiem lub długim spacerem. Szukając pomysłów na zabawy z psem w domu, nie ograniczaj się do aportowania i przeciągania. Naucz pupila rozróżniać prawą i lewą stronę lub odkładać rozrzucone zabawki do kosza. Możecie spróbować także bardziej widowiskowych sztuczek – ukłonu, komendy „zdechł pies” lub tanecznych obrotów. 

Zabawy z psem są jednocześnie przywilejem i obowiązkiem każdego opiekuna. Mając pod swoją opieką czworonoga, trzeba dbać o kondycję jego ciała, prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. To proste zadanie, do którego wystarczą właściwie tylko dobre chęci i chwila wolnego czasu. Postaraj się ją wygospodarować każdego dnia, ponieważ psie zabawy przynoszą obopólne korzyści (emocjonalne, fizyczne, rozwojowe) i uszczęśliwiają wszystkich zaangażowanych uczestników.

Powiązane artykuły

Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?