Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży

Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna. W tym okresie kotka wymaga szczególnej opieki i uwagi, a co za tym idzie – utrzymania dobrego samopoczucia oraz zapewnienia bezpiecznych warunków do urodzenia potomstwa. W tym artykule przeczytasz, jak długo trwa ciąża u kota, ile razy w roku może wystąpić, a także jak przebiega i jak jej zapobiec.

kot leży na kolanach mężczyzny i patrzy na wprost

Po czym poznać, że kot jest w ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży u kotki mogą być trudne do zauważenia, zwłaszcza jeśli przeoczyło się moment pokrycia przez kocura i potomstwo nie było planowane. Niemniej jednak jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów jest zaróżowienie i powiększenie sutków, zwiększenie obrysu brzucha, zwiększony apetyt i przybieranie na wadze.

Przy podejrzeniach niespodziewanej ciąży u kotki warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który nie tylko potwierdzi lub wykluczy brzemienność, ale też upewni się, że ze zdrowiem czworonoga jest wszystko w porządku i udzieli najpotrzebniejszych informacji, m.in. ile trwa ciąża u kota, jaką dietę należy wprowadzić, a także w jaki sposób zadbać o pupila w tym wyjątkowym okresie.

Jak długo trwa ciąża u kota?

Na to, jak długo trwa ciąża u kota, może mieć wpływ rasa oraz indywidualne cechy, jednak zwykle mówi się o ok. 65 dniach (w przybliżeniu 2 miesiące), choć czasami występują kilkudniowe odstępstwa z jednej czy drugiej strony. W tym czasie kotka przechodzi przez kilka etapów, a każdy z nich jest równie ważny w odniesieniu do zdrowia i prawidłowego rozwoju kociąt. Wszelkie zauważone nieprawidłowości należy zgłaszać lekarzowi weterynarii.

Ciąża u kota - przebieg

  • Ruja
    To czas, podczas którego kotka jest gotowa do pokrycia przez kocura i zajścia w ciążę. W zależności od tego, kiedy dojdzie do zapłodnienia, ruja może trwać od kilku do kilkunastu dni, a zachowanie zwierzęcia z pewnością da się we znaki opiekunowi, np. ze względu na głośne miauczenie, znaczenie różnych miejsc moczem o intensywnym zapachu czy wzmożona chęć do wspólnych zabaw i pieszczot.
  • Zapłodnienie
    Do zapłodnienia, czyli przedostania się plemników do komórki jajowej, może dojść w ciągu 24–48 godzin od kopulacji kotów. Od tego momentu można liczyć, ile trwa ciąża u kota, chyba że dojdzie do ciąży urojonej (bez zapłodnienia), która jest w stanie utrzymać się nawet przez 30 dni.
  • 1–3 tydzień (wczesna ciąża)
    W ciągu pierwszych trzech tygodni, mimo że u samej kotki trudno zauważyć jakiekolwiek fizyczne zmiany, kocięta rozwijają się w macicy, tj. zaczynają kształtować się ich organy i układ nerwowy, a wielkością przypominają duże ziarna grochu. Ważne jest, aby już na tym etapie – jeśli opiekun jest świadomy, że doszło do zapłodnienia – zadbać o odpowiednią dietę zwierzęcia, najlepiej według zaleceń specjalisty.
  • 4–6 tydzień (etap środkowy)
    Przechodzenie do kolejnej fazy ciąży wiąże się z pierwszymi widocznymi oznakami, o których była mowa wcześniej. To też czas, w którym – oprócz kolejnych narządów wewnętrznych – u kociąt kształtują się cechy płciowe. Co więcej, płody osiągają do 4 cm wielkości.
  • 6–7 tydzień (zaawansowana ciąża)
    W ostatnich tygodniach ciąży maleństwa rosną bardzo szybko, rozwija się u nich sierść oraz ogon, a do tego zaczynają być widoczne przez skórę matki. Jest to też czas, kiedy można ustalić – dzięki badaniom w gabinecie weterynaryjnym – jak licznego miotu należy się spodziewać podczas rodzenia. Opiekun powinien zapewnić brzemiennej samicy jak najlepsze warunki do wydania potomstwa na świat.
  • 8–9 tydzień (etap okołoporodowy)
    Tuż przed porodem kocie sutki wyraźnie nabrzmiewają – są tym samym gotowe do nadchodzących dni karmienia. Sama kotka natomiast przygotowuje „gniazdo” i zazwyczaj traci apetyt.

Ile razy kot może być w ciąży?

To, jak długo trwa ciąża u kota i ile razy w roku może dojść do zapłodnienia, zależy od różnych czynników, przede wszystkim cykliczności rui – w związku z tym kotka jest w stanie urodzić potomstwo nawet cztery razy w ciągu 12 miesięcy. Sama ruja u kota jest uzależniona również od środowiska, w jakim zwykle przebywa, a co za tym idzie – z długością dnia. Dlatego też u żyjących na wolności samic ruja występuje zazwyczaj od marca do jesieni, natomiast u tych żyjących w domach – przez cały rok. Sposób funkcjonowania przekłada się na układ hormonalny.

Należy pamiętać, że każda ruja oznacza gotowość do pokrycia przez kocura, dlatego jeśli opiekun nie planuje hodowli, powinien zgłosić się do lekarza weterynarii w sprawie kastracji kotki, co pozwoli nie tylko zapobiec ciążom i przyczyni się do zminimalizowania problemu bezdomności zwierząt, ale też wpłynie pozytywnie na zdrowie i długość życia kota.

Jak zapobiec ciąży u kota?

Istnieje kilka skutecznych metod antykoncepcji, które pomogą zapobiec przypadkowej ciąży. Do najczęściej stosowanych zalicza się sterylizacja lub kastracja kotów. Są to zabiegi jednorazowe, gwarantujące całkowitą skuteczność pod kątem chronienia pupila przed niechcianym zapłodnieniem do końca życia. Po zabiegu kotka powinna pozostać pod stałą opieką weterynaryjną, ale nie musi już stosować antykoncepcji.

Jeśli chodzi o  inne metody, należy wymienić podawanie hormonów w postaci tabletek, zastrzyków lub implantów. Jakkolwiek zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę, nie są w 100% skuteczne i wiążą się z pewnymi ryzykiem dla zdrowia kotki. Dlatego przed wdrożeniem tego rodzaju środków należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiednią dawkę i czas podawania.

Jak dbać o kota w ciąży?

Zapewnienie kotce odpowiedniej opieki, właściwie dobranej do etapu ciąży diety oraz komfortowego miejsca to podstawowy krok, który powinien podjąć każdy opiekun w tym szczególnym dla swojego pupila okresie. Ważne jest zadbanie  o bezpieczne warunki do wydania na świat potomstwa. Można przygotować się na wiele sposobów.

Odpowiednie odżywianie

Jako że w trakcie życia płodowego kocięta rozwijają się bardzo szybko, właściwe odżywianie okazuje się kluczową kwestią zarówno dla zdrowia potomstwa, jak i samopoczucia matki. Kotka powinna otrzymywać wysokiej jakości karmę, dostosowaną do jej potrzeb żywieniowych, zawierającą odpowiednią ilość białka, tłuszczu i składników mineralnych. Zapotrzebowanie kaloryczne ciężarnej kotki wzrasta o 10% z każdym tygodniem aż do 70% więcej niż przed ciążą, dlatego wprowadzenie nowej diety lub jakiekolwiek zmiany w dotychczasowym żywieniu należy konsultować z lekarzem weterynarii, podobnie zresztą sposób karmienia nowo narodzonych kotów. W sklepach są dostępne różnego rodzaju suche karmy przygotowane z myślą o kilkutygodniowych czworonogach, np. Perfect Fit™ Junior.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Oprócz kwestii związanych z dietą regularne odwiedzanie gabinetu weterynaryjnego pozwala upewnić się, że ciąża kotki przebiega prawidłowo na różnych jej etapach. Co więcej, lekarz może przeprowadzić badania (np. ultrasonograficzne lub rtg, aby potwierdzić liczbę i stan rozwijających się kociąt) i zaproponować np. dodatkowe suplementy diety, jeśli będzie to konieczne.

Środowisko

Kotka w ciąży potrzebuje cichego, spokojnego i bezpiecznego miejsca, gdzie nie tylko nie będzie narażona na stres oraz niepokojenie przez inne osobniki, ale też uniknie zagrożenia związanego z chorobami zakaźnymi. Z pewnością nie obejdzie się bez miękkiego legowiska oraz regularnie sprzątanej przez opiekuna kuwety.

Aktywność fizyczna

Mimo że w późniejszych etapach ciąża bywa dla kotki trudnym doświadczeniem, nie powinno się ograniczać jej aktywności fizycznej, o ile jest zdrowa i lekarz nie zalecił innego rodzaju opieki. Przemyślane zabawy mogą mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu samicy, w której brzuchu rozwijają się kocięta. Niemniej jednak w wysokiej ciąży należy wykluczyć takie aktywności ruchowe, jak skakanie po wysokich meblach czy chodzenie po wąskich krawędziach, które stwarzają ryzyko upadku.

Dostosowywanie się do potrzeb kotki

Podczas ciąży kotka może doświadczać bardzo zmiennych nastrojów, wykazując się z jednej strony większą czułością i chęcią przebywania blisko człowieka, a z drugiej – unikaniem kontaktu, a wręcz agresywnym odruchem na próby zainicjowania zabawy czy pieszczot. Odpowiednia reakcja to podstawa w dbaniu o dobre samopoczucie pupila i jednocześnie okazja, aby wzmocnić więź i zaufanie pomiędzy opiekunem a czworonogiem. Przede wszystkim lepiej unikać wymuszania jakichkolwiek zachowań, tak aby nie powodować stresu.

Przy okazji tematu kociej ciąży zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na temat długości życia kotów, aby dowiedzieć się, jakie czynniki mają wpływ na wydłużenie lub skrócenie liczby lat osobników z różnych środowisk.

 

Powiązane artykuły

Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Koty należą do zwierząt, które komunikują się nie tylko za pomocą dźwięków, ale także za pomocą swojego ciała.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?