Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ruja u kota – jak wygląda i ile trwa?

Ruja u kota, czyli czas, w którym samica jest gotowa do reprodukcji, może stanowić wyzwanie zarówno dla samego zwierzęcia, jak i opiekuna.

Ruja u kota – jak wygląda i ile trwa?
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Ruja u kota, czyli czas, w którym samica jest gotowa do reprodukcji, może stanowić wyzwanie zarówno dla samego zwierzęcia, jak i opiekuna. To ten etap, kiedy kotka poszukuje potencjalnego partnera, aby zajść w ciążę. Co ważne, nie należy tego traktować jako objaw złego samopoczucia lub chorobę. Dowiedz się, ile trwa ruja u kota, na co zwrócić szczególną uwagę i jak przetrwać ten męczący okres.

Czym jest ruja u kota?

Gdyby szukać najprostszej odpowiedzi na pytanie czym jest ruja u kota, wystarczyłoby powiedzieć, że to okres godowy. Jednak warto dodać, że jest to również wyraźny sygnał, że kot, a właściwie kotka, wchodzi w naturalny,  choć zdecydowanie niełatwy okres cyklu rozrodczego, kiedy to staje się płodna i poszukuje partnera w celach reprodukcyjnych.

Mruczące czworonogi należą do zwierząt sezonowo poliestralnych, a więc takich, które doświadczają kilku cykli w ciągu roku. To, jak wygląda ruja u kota pod kątem regularności, zależy niejako od dwóch czynników, a konkretnie długości dnia oraz natężenia światła. Będzie się ona różnić w przypadku kotów domowych oraz tych, które żyją na wolności.

Kiedy kot ma po raz pierwszy ruję?

Moment osiągnięcia dojrzałości płciowej u pupila jest najczęściej zależny od płci, rasy, zdrowia czy środowiska, w jakim żyje kot. Ruja, podobnie jak gotowość do rozrodu u samców, powinny być traktowane indywidualnie, choć na podstawie różnych obserwacji można wskazać przybliżone ramy czasowe. Tego rodzaju informacja z pewnością okaże się przydatna dla osób dopiero rozeznających się na temat tego, czym jest ruja u kota.

Ruja po raz pierwszy występuje między 6 a 10 miesiącem życia. Zdarza się jednak, że część kotów osiąga gotowość rozrodczą bardzo wcześnie, tj. w 4 miesiącu, inne natomiast stosunkowo późno, bo dopiero po roku. Jednocześnie należy pamiętać, że ruja jako taka dotyczy tylko samic. W przypadku kocurów mówi się raczej o dojrzewaniu – pierwszymi sygnałami są oczywiście zmiany w zachowaniu, w tym znaczenie terenu moczem, który roznosi charakterystyczny, nieprzyjemny dla ludzkiego nosa zapach.

Ile razy w roku kot ma ruję?

Zanim dowiemy się, ile trwa ruja u kota, warto wiedzieć, jak często występuje ona w ciągu roku. Liczba rui wiąże się z trybem życia i środowiskiem, w jakim funkcjonuje kotka. Najogólniej rzecz biorąc, czworonogi wolnożyjące wchodzą w płodny cykl 2--3 razy do roku, przede wszystkim wiosną i latem, kiedy nie brakuje światła słonecznego oraz ciepła, a dni stają się zdecydowanie dłuższe. Zresztą, nie bez powodu mówi się o „marcowaniu” kotów – pierwsza ruja nierzadko przypada właśnie na trzeci miesiąc kalendarzowy.

Jednak ruja u kotów domowych może pojawiać się częściej. Sztuczne oświetlenie i zupełnie inny rodzaj opieki, w tym dodatkowe źródła ogrzewania oraz regularne żywienie, mają ogromny wpływ na okres godowy, głównie ze względu na to, że kotka nie jest pozostawiona sama sobie i nie musi się martwić, jak przetrwać najgorszą porę, czyli zimę, bez niczyjej pomocy, za to z potencjalnym potomstwem do odchowania. Dlatego też częstotliwość rui może ulec zwiększeniu, nawet obejmując cały rok.

Ile czasu trwa ruja u kotki?

Mówi się o czasie nieprzekraczającym półtora tygodnia, zwłaszcza jeśli chodzi o kotki żyjące na wolności. U domowych czworonogów ruja może przeciągnąć się nawet do kilkunastu dni albo – w przypadku rui permanentnej – będzie trwać cały czas z nielicznymi, krótkimi przerwami w ciągu roku.

Ruja u kota samca – ile trwa?

Ruja u kota samca jako taka nie występuje, ponieważ ten termin, a także samo pytanie o to ile trwa ruja u kota, dotyczy samic. Niemniej jednak dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób kocury reagują na feromony wytwarzane przez kotki podczas rui. Niewykastrowane osobniki intensywnie miauczą, mogą wykazywać agresywne zachowania, np. gryzienie, drapanie czy skłonność do walki z potencjalnymi konkurentami. Jeśli zaś należą do kotów wychodzących, to w przypływie popędu są w stanie przemierzać długie dystanse, aby znaleźć partnerkę.

Kiedy kot ma ruję? Objawy

To, jak wygląda ruja u kota – samca czy samicy, wiąże się z wieloma zachowaniami, które z pewnością dadzą się we znaki nie tylko samemu pupilowi, ale też opiekunowi lub jego sąsiadom, jeśli nawoływanie potencjalnych partnerów stanie się naprawdę głośne. Warto być przygotowanym na ten trudny czas w ciągu roku, aby oszczędzić kłopotów zarówno sobie, jak i zwierzęciu.

„Ruja″ u kota samca – reakcja na kotkę

Osiągnięcie dojrzałości, a tym samym gotowość do posiadania potomstwa, to bardzo ważny moment w życiu kocura. Mimo że sprawia wrażenie łatwiejszego do zniesienia w porównaniu z rują u kotek, niesie ze sobą istotne zmiany w zachowaniu, na które trzeba zwrócić uwagę.

Najbardziej zauważalną różnicą mogą być wahania nastroju, kiedy kot bryka po całym domu, a w następnej chwili zaszywa się gdzieś na parapecie i unika jakiegokolwiek towarzystwa, sycząc lub drapiąc przy każdej próbie uspokojenia go głaskaniem. Z tym drugim stanem wiąże się nierzadko apatia i brak ochoty na to, co zazwyczaj zaliczało się do codziennych przyjemności, jak ulubiona zabawka czy karma. Kluczowe jest, aby obserwować kota ze szczególną uwagą, bo jeśli marazm utrzymuje się przez dłuższy czas, może być to sygnał chorobowy, który wymaga zbadania przez lekarza weterynarii.

Dorosłe kocury, wyczuwając kotkę w rui w pobliżu, mają w zwyczaju znaczyć teren moczem o charakterystycznym, trudnym do zniesienia zapachu. Zdarza się też udział w kocich bójkach, jeśli do jednej samicy ustawi się w kolejce kilku potencjalnych partnerów. Brawura i udowadnianie dominacji nad innymi to naturalne zachowanie u chętnego do reprodukcji czworonoga.

Objawy rui u kotki

Istota tego, czym jest ruja u kota, wiąże się z całym szeregiem różnych objawów, które stają się zauważalne jeszcze przed faktycznym czasem płodnym, czyli w tzw. okresie przedrujowym. Kotka może diametralnie zmienić swoje zachowanie, wykazując wyraźne pobudzenie i ruchliwość, a w skrajnych przypadkach nawet agresję. Będzie za wszelką cenę zabiegać o uwagę swojego opiekuna, domagając się tym samym pieszczot, a kiedy już zostanie pogłaskana, jej ciało wygnie się w charakterystyczny sposób, czyli grzbietem do dołu  oraz podniesionym i odstawionym ogonem.

Co więcej, z pewnością da o sobie znać donośnym miauczeniem, które może okazać się nieprzyjemne dla osób przebywających w otoczeniu kotki. Są to bardzo specyficzne dźwięki, na swój sposób przypominające płacz dziecka. Inna niedogodność, jaką trzeba znieść w trakcie rui, to częstsze korzystanie z kuwety, a także znaczenie moczem różnych miejsc moczem o intensywnym, wątpliwie miłym dla ludzkiego nosa zapachu.

Opiekunowie, którzy doświadczyli tego, jak wygląda ruja u kota, wskazują również na fakt, że pupil ma raczej mniejszy apetyt i jeszcze mniejszą ochotę na zabawę. Za to z dużą lubością tarza się po podłodze albo ociera się o różne przedmioty w domu, w tym oczywiście meble.

Jak pomóc kotu, gdy ma ruję?

Zwiększona częstotliwość cyklów u kotów domowych i sam fakt, że to za każdym razem trudny okres dla pupilów, nasuwa pytanie, w jaki sposób pomóc im podczas trwania rui. Zasadniczo najskuteczniejszym i jednocześnie permanentnym rozwiązaniem jest poddanie kotki kastracji, czyli zabiegowi chirurgicznemu usunięcia jajników, jajowodów i macicy.

Jako alternatywę można potraktować przepisywane przez lekarza tabletki, które hamują ruję na kilka miesięcy. Jest to jednak bardzo niebezpieczne działanie na dłuższą metę, gdyż odbija się na zdrowiu zwierzęcia i jego naturalnej równowadze hormonalnej, ponadto zwiększa szansę na wystąpienia nowotworów czy ropnego zapalenia macicy. Kastracja jest – z punktu widzenia samopoczucia kota – lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo zabieg ten sprzyja przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt.

Należy też wspomnieć o środkach, jakie łatwo powziąć we własnym zakresie. O ile pupil lubi wychodzić na zewnątrz, przydadzą się dodatkowe zabezpieczenia przed każdym spacerem – trzymanie kota na smyczy powinno ograniczyć ewentualne problemy lub możliwość kontaktu z innymi czworonogami, tak w przypadku samic, jak i samców. Jeśli chodzi o domowe warunki, tutaj wystarczy obniżyć nieco temperaturę w pomieszczeniach, a także nie narzucać się z czułościami.

Co ważne, podczas rui niewskazane są jakiegokolwiek rodzaju szczepienia. Najlepiej przeczekać do czasu aż stan kota wróci do normy, a wówczas zabrać go do lekarza weterynarii i skonsultować kwestię niezbędnych zabiegów profilaktycznych.

Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztuje szczepienie kota i kiedy powinno się je wykonywać.

Powiązane artykuły

Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?