Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Co może jeść kot? Produkty dozwolone w kociej diecie

Koty są prawdziwymi koneserami, którzy zwracają uwagę na walory smakowe i zapachowe jedzenia.

 

Co może jeść kot? Produkty dozwolone w kociej diecie

Koty są prawdziwymi koneserami, którzy zwracają uwagę na walory smakowe i zapachowe jedzenia. Ważne jest więc, aby zdrowo urozmaicać ich posiłki, podając im zarówno suchy, jak i mokry pokarm w różnych odmianach smakowych. Zwierzęta lubią być rozpieszczane smakołykami. Zdarza się, że z zainteresowaniem zaglądają do naszego talerza, ale należy pamiętać, że nie wszystko, co smakuje zwierzętom, jest dla nich bezpieczne. Jakie produkty powinny znaleźć się w kociej diecie, a czego zwierzęta te muszą bezwzględnie unikać? 

Spis treści

  1. Dobór odpowiedniej diety dla kotów 
  2. Co dawać kotu do jedzenia? 
  3. Co nie powinno znaleźć się w kociej diecie?


Dobór odpowiedniej diety dla kotów 

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi, co oznacza, że aby się prawidłowo rozwijać, potrzebują substancji zawartych w tkankach zwierzęcych. Między innymi dlatego ostatnio dużo mówi się o diecie BARF (Biologically Appropriate Raw Food – biologicznie odpowiednie surowe pożywienie). Została ona opracowana przez lekarza weterynarii Iana Billinghursta i zakłada, że koty powinny odżywiać się pokarmami, które łączą surowe mięso, podroby, kości oraz warzywa. 

Obecnie wiadomo już, że taka dieta wiąże się z zagrożeniem mikrobiologicznym, np. ryzykiem zarażenia pasożytami lub zakażenia bakteriami Salmonella. Nie zaspokaja też wszystkich potrzeb żywieniowych czworonogów. Jeśli chcemy zadbać o zrównoważony i prawidłowy rozwój kota, powinniśmy serwować mu odpowiednio dobrane pokarmy pełnoporcjowe, które zawierają 100% niezbędnych składników odżywczych (białek, zdrowych tłuszczów itd.) w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Surowe mięso natomiast nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym pod względem zawartości substancji odżywczych. 

Co dawać kotu do jedzenia? 

Aby zapewnić zwierzęciu wszelkie potrzebne substancje odżywcze, trzeba dobrać dla niego pełnoporcjowy pokarm gotowy. To właśnie on powinien stanowić podstawę diety kota. Jedzenie to przygotowywane jest przez zespół specjalistów, którzy wiedzą, jak odpowiednio połączyć poszczególne składniki, odpowiadające na zmieniające się wraz z wiekiem zapotrzebowanie czworonogów. Wybierajmy więc pokarm dopasowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. 

Koty bardzo lubią różnorodne smaki i konsystencje spożywanych pokarmów, ponieważ wpływa to pozytywnie na ilość wrażeń sensorycznych. Różnicujemy zatem jedzenie czworonogom, podając zarówno mokry, jak i suchy pokarm, według modelu diety mieszanej. Prawidłowy stosunek mokrego jedzenia do suchego wynosi 9:1 pod względem masy produktu. 

  • Mokry pokarm to doskonały element diety czworonogów. Ze względu na walory smakowe i teksturę koty bardzo chętnie go spożywają. Mokre jedzenie jest również mniej kaloryczne niż suche, dzięki czemu idealnie nadaje się dla mniej aktywnych kocich seniorów. Dzięki wysokiej zawartości wody jest łatwe do spożycia i wspomaga nawodnienie organizmu oraz pracę układu moczowego. 
  • Suchy pokarm to wartościowy składnik kociego menu. Jest bardzo wydajny, możemy go serwować pupilowi na przykład wtedy, gdy zostawiamy zwierzę samo w domu na dłuższy czas lub szykujemy się do snu (mruczek powinien mieć dostęp do jedzenia również w nocy). Suche jedzenie wspomaga również usuwanie płytki bakteryjnej z zębów czworonogów. Pełnoporcjowy suchy pokarm występuje w wielu wariantach dopasowanych nie tylko do wieku zwierzęcia, lecz także jego preferencji smakowych. 
  • Przekąski są bardzo dobrym składnikiem uzupełniającym dietę kotów. Niektóre dodatkowo wspomagają zachowanie higieny kociego pyszczka lub dostarczają dodatkowych witamin i minerałów. Pamiętajmy jednak, że przekąski nie mogą zastąpić pełnoporcjowego pokarmu. Podając czworonogom przysmaki, nie przekraczajmy ilości zalecanej przez producentów. Możemy je wykorzystywać jako nagrodę po zakończeniu zabawy lub przyswojeniu przez zwierzę nowych umiejętności. 
  • Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Niezależnie od rodzaju spożywanego pokarmu koty powinny mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Należy ją wymieniać i uzupełniać nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb oraz nawyków zwierząt. Pamiętajmy, że koty często piją zbyt mało wody, trzeba więc monitorować ilość pobieranych przez nie płynów.


Co nie powinno znaleźć się w kociej diecie?

Niektóre produkty, mimo że smakowite z punktu widzenia kota, mogą okazać się dla niego szczególnie szkodliwe. Jakich produktów nie podawać zwierzęciu? Czego unikać? 

  • Resztki po posiłkach – niektóre koty z ciekawością przyglądają się spożywanym przez nas pokarmom, jednak częstowanie ich resztkami ludzkich obiadów czy śniadań może być szkodliwe dla ich zdrowia. Część produktów, które spożywamy (np. czosnek, cebula, ksylitol) jest dla kotów toksyczna. Ludzka dieta nie jest też zbilansowana odpowiednio do potrzeb czworonogów.  
  • Czekolada i inne słodycze – kakao jest dla kotów szczególnie niebezpieczne. Znajdujące się w nasionach kakaowca substancje, takie jak teobromina, kofeina i teofilina, wpływają niekorzystnie na pracę serca czworonogów, pobudzają ich układ nerwowy i mogą prowadzić do zatrucia. Spożywanie dodatkowych kalorii, które są obecne w słodyczach, sprzyja natomiast rozwojowi nadwagi i otyłości, a przy tym nie przynosi zwierzętom żadnych korzyści odżywczych. 
  • Surowe produkty – surowe mięso, podroby i jaja to duże zagrożenie mikrobiologiczne dla kotów. Mogą one zawierać groźne bakterie i pasożyty, które mogą zaszkodzić zdrowiu czworonoga lub jego opiekuna. Co więcej, niektóre surowe produkty zawierają substancje antyodżywcze, np. hamujące wchłanianie niektórych witamin.
  • Mleko – u kotów wraz z wiekiem zanika umiejętność trawienia mleka oraz wszelkich produktów mlecznych, dlatego nie powinniśmy ich podawać czworonogom. Spożywanie mleka może powodować u nich biegunkę i wymioty


Podsumowanie

Koty powinny odżywiać się pełnoporcjowym pokarmem, mokrym i suchym, który dostarczy im wszelkie potrzebne substancje odżywcze. Chociaż te czworonogi są z natury mięsożercami, ich dieta nie może opierać się wyłącznie na mięsie, ponieważ nie jest ono pokarmem kompletnym. Pamiętajmy również o tym, aby nie karmić kotów jedzeniem pochodzącym z ludzkiej diety. Bardzo często jest ono szkodliwe dla zdrowia i życia zwierząt.

Powiązane artykuły

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?