Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Wątróbka dla kota – czy koty mogą jeść wątróbkę?

Koty to zwierzęta o specyficznych potrzebach żywieniowych.

Wątróbka dla kota – czy koty mogą jeść wątróbkę?

Koty to zwierzęta o specyficznych potrzebach żywieniowych. Chociaż są bezwzględnymi mięsożercami, karmienie ich samym mięsem, szczególnie surowym, nie jest dobrym pomysłem. Często też odradza się podawania tego typu pokarmu jako przekąski. Dowiedz się, czy wątróbka to dozwolony smakołyk dla kota i kiedy może mu zaszkodzić.

Spis treści:

  1. Wątróbka dla kota – dlaczego nie może stanowić podstawy diety?
  2. Surowa wątróbka dla kota – dlaczego lepiej z niej zrezygnować?
  3. Gotowana wątróbka dla kota – jak można ją podać?
  4. Wartości odżywcze wątróbki – czy mają znaczenie dla kota?

Wątróbka dla kota – dlaczego nie może stanowić podstawy diety?

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego podstawę ich pożywienia powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego. Błędem jest jednak myślenie, że należy karmić je wyłącznie mięsem (mięśniami) czy podrobami. Żyjące na wolności czworonogi zjadają zdobycz w całości, razem z wnętrznościami, co dostarcza im odpowiednią ilość składników odżywczych. Jeśli chcemy zapewnić kotu zdrowie i dobre samopoczucie, najlepiej podawać mu pokarm pełnoporcjowy, dostosowany do jego stanu zdrowia oraz wieku. Należy przy tym pamiętać, że wątróbka serwowana w nadmiarze to dla kota zagrożenie. Zawiera ona dużo retinolu, czyli przyswajanej przez te zwierzęta formy witaminy A. Mimo że stanowi ona ważny składnik diety dla kota i wpływa pozytywnie między innymi na wzrok, kondycję skóry i sierści, to jej nadmiar może mieć dla zwierzęcia poważne konsekwencje zdrowotne, polegające na bolesnym zesztywnieniu kręgosłupa szyjnego oraz na kłopotach z poruszaniem się. U kociąt przedawkowanie retinolu oznacza zaburzenia wzrostu, w tym nawet karłowatość. Warto wiedzieć, że witamina A należy do tych rozpuszczalnych w tłuszczach, które kumulują się w organizmie, mogąc prowadzić do objawów zatrucia.

Surowa wątróbka dla kota – dlaczego lepiej z niej zrezygnować?

Wątróbka bywa dla kota zagrożeniem, jednak gotowana lub dobrze sparzona może być podawana w niewielkich ilościach w charakterze przekąski. W żadnym przypadku nie powinno się natomiast karmić zwierzęcia podrobami w formie surowej.

Surowa wątróbka jest zabroniona dla kota przede wszystkim dlatego, że – jak już wspomniano – zawiera znaczną ilość retinolu. Należy pamiętać, że produkty spożywcze, w tym podroby, tracą część wartości odżywczych w wyniku obróbki cieplnej. Surowa wątróbka ma zatem najwięcej witaminy A.

Produkt ten jest też niewskazany dla kota ze względu na ryzyko zarażenia się pasożytami czy zakażenia groźnymi bakteriami, na przykład Salmonella i Escherichia coli. Niekiedy czworonogowi mogą zagrażać także wirusy – szczególnie niebezpieczna jest pod tym względem wątroba wieprzowa, która niesie ryzyko wystąpienia u zwierzęcia śmiertelnej choroby Aujeszky’ego. Z podobnych względów surowa wątróbka jest groźna także dla opiekuna, ponieważ bakterie i pasożyty są wydalane przez zwierzę. Niebezpieczeństwo grozi szczególnie osobom o niskiej odporności, w tym dzieciom i seniorom, kobietom w ciąży oraz ciężko chorym.

Część opiekunów zastanawia się też, czy znaczenie ma rodzaj wątróbki serwowanej zwierzęciu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wątróbkę drobiową dla kota, czy podroby wieprzowe, wołowe lub jakiekolwiek inne, każda z nich może być szkodliwa, szczególnie w postaci surowej.

Gotowana wątróbka dla kota – jak można ją podać?

Jeżeli kot jest wyjątkowo zainteresowany zjedzeniem wątróbki, a opiekun postanowi poczęstować go kawałkiem, przede wszystkim należy pamiętać o umiarze. Produkt ten można podać zwierzęciu jedynie od czasu do czasu w niewielkich ilościach. Obok wysokiej zawartości retinolu problematyczna może być także kaloryczność tego typu podrobów. Kocie przekąski powinny pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na kalorie. Wątróbka nie tylko często odbiera mu apetyt na pełnoporcjowy posiłek, nie dostarczając odpowiedniej ilości substancji odżywczych, lecz także przyczynia się do rozwoju nadwagi czy nawet groźnej otyłości. Skutkuje to ograniczeniem ruchów zwierzęcia, problemami z układem kostno-stawowym, a także wpływa na rozwój chorób, takich jak cukrzyca typu 2, prowadzi też do schorzeń układu moczowego.

Jeśli opiekun zdecyduje się na podanie kotu wątróbki, powinien odpowiednio ją przygotować, czyli starannie ugotować lub sparzyć w wodzie. Nie wolno gotować jej z przyprawami, ponieważ mogłyby zaszkodzić zwierzęciu. Absolutnie niedozwolone jest także serwowanie jej np. z obiadowym sosem czy dzielenie się smażoną, zwłaszcza z dodatkiem cebulki, która jest dla czworonogów toksyczna.

Smakołyki dla kota najlepiej kupować już gotowe, przygotowane specjalnie z myślą o tych zwierzętach. Tego rodzaju przekąski mają odpowiednio opracowany skład, a przy tym łatwo można obliczyć ich wartość kaloryczną. To znacznie lepszy wybór dla kota niż wątróbka, a przy tym równie smakowity.

Wartości odżywcze wątróbki – czy mają znaczenie dla kota?

Chociaż sama wątróbka nie powinna być dla kota produktem stanowiącym podstawę żywienia, jednak często występuje jako jeden ze składników w pełnoporcjowych posiłkach dla tych zwierząt. Zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym:

  • witaminy – w tym wspomnianą już witaminę A, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B9, czyli kwas foliowy i B12);
  • białko – to zawarte w wątróbce ma wysoką wartość biologiczną;
  • żelazo – hemowe, które ma wysoką biodostępność;
  • cholinę – niekiedy nazywaną również witaminą B4;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 – EPA i DHA;
  • cynk;
  • fosfolipidy.

Taki zestaw pomaga między innymi w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, zapewnia dobry wzrok, chroni przed anemią, odpowiada za piękną okrywę włosową, a także wspomaga odpowiedni rozwój kociąt. Wątróbka może być niezwykle pomocna dla małego kota, powinna jednak stanowić składnik pełnoporcjowego pokarmu, aby była w pełni bezpieczna, a przy tym nie dostarczała zwierzęciu nadmiaru kalorii i substancji odżywczych.

Mówiąc o wątróbce dla kota, warto też wspomnieć o witaminie A. W tego typu podrobach występuje ona w formie retinolu, który jest przyswajalny dla tych czworonogów. Nie należy dostarczać im tej witaminy z produktami roślinnymi, ponieważ zawierają jej prowitaminę, beta-karoten. Koty nie potrafią go przetwarzać i nie jest dla nich użyteczny.

Chociaż wątróbka jest pełna cennych składników odżywczych, nie zaleca się podawania jej kotu jako jednego z podstawowych posiłków w menu. Jeśli zwierzę za nią przepada, można podać mu odrobinę podrobów gotowanych bez przypraw. Jednak nawet w charakterze przekąski lepiej poczęstować czworonoga specjalnymi smakołykami dla kotów, np. z zawartością wątróbki.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?