Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?

Psy są spokrewnione z wilkami, dlatego też odziedziczyły po nich zbiór uwarunkowań genetycznych wpływających na niektóre ich zachowania.

Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?

Psy są spokrewnione z wilkami, dlatego też odziedziczyły po nich zbiór uwarunkowań genetycznych wpływających na niektóre ich zachowania. Jednym z nich jest wycie. Dla zwierząt jest to sposób komunikacji. Pies wyje zazwyczaj dlatego, że jego potrzeby są niezaspokojone i pragnie przekazać tę informację otoczeniu. Jeśli dzieje się to od czasu do czasu, nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Często takie zachowanie jest zdeterminowane przez instynkt i dlatego nie musimy się nim niepokoić. Jeśli jednak powtarza się bardzo często, wówczas należy zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza weterynarii lub behawiorysty.

Spis treści:

  1. Wyjący pies – przyczyny
  2. Jak oduczyć psa wycia – popularne metody
  3. Jak oduczyć psa wycia – inne metody
  4. Wycie psa – przesądy

Wyjący pies – przyczyny

Przyczyn, przez które pies wyje, może być kilka. Najczęściej występującymi są lęk separacyjny lub nuda zwierzęcia. Nierzadko przyczyną wycia jest również choroba i związany z nią ból fizyczny. Możemy to podejrzewać zwłaszcza wówczas, gdy pupil wydaje rozpaczliwe dźwięki, choć nigdy wcześniej tego nie robił. W dalszej części artykułu opiszemy szczegółowo, czemu psy wyją i jak zapobiegać epizodom takich zachowań. 

  1. Lęk separacyjny – jeśli pies wyje sam w domu, oznacza to, że cierpi na lęk separacyjny. Nieobecność opiekuna wywołuje u niektórych zwierząt bardzo silny stres połączony ze strachem, a wycie powoduje rozładowanie negatywnych emocji. Należy zrozumieć naturę psa i jego uczucia. Są to przyjaciele ludzi, którzy bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Gdy psy zostają same w domu, wówczas nie rozumieją, co się wokół nich dzieje. Często wyją i chcą uciec z pustego mieszkania. Zazwyczaj wtedy niszczą zabawki lub gryzą drzwi. Jeśli pies sąsiada szczeka cały dzień – najprawdopodobniej został sam w domu i nie umie sobie z tym poradzić. 
  2. Brak ciekawych zajęć – to powód, który mocno wiąże się z uczuciem frustracji odczuwanym przez psa, dlatego tak ważne jest, aby styl życia opiekuna odpowiadał temperamentowi zwierzęcia. Czworonogi potrzebują zabawy i stymulacji intelektualnej, a brak rozrywki może skutkować różnymi niepożądanymi zachowaniami. Jeśli opiekun nie wie, czemu pies wyje, to przyczyną zazwyczaj jest nuda. Dzięki wyciu pies daje upust swoim negatywnym emocjom. 
  3. Instynkt – wycie dla psa to instynktowny sposób komunikacji z otoczeniem. Jeśli pies wyje w nocy, oznacza to, że coś go zaniepokoiło. Mógł być to nieznajomy dźwięk, ktoś wchodzący do mieszkania lub trzask drzwi o bardzo późnej porze. Zwierzę w ten sposób wzywa pozostałych członków rodziny, a także powiadamia o zagrożeniu. Czworonogi często wyją także w odpowiedzi na inne dźwięki o podobnej częstotliwości – np. sygnał przejeżdżającej karetki. 
  4. Choroba – jeśli pies wyje od niedawna lub wcześniej mu się to nie zdarzało, warto poprosić o pomoc specjalistę. Możliwe, że psu coś dolega i stara się przekazać to opiekunowi. Często wycie interpretowane jest jako zachowanie psa przed śmiercią (dotyczy to szczególnie psich seniorów), jednak nie stanowi to żadnej reguły, a wydawanie dźwięków to wyłącznie jeden z wielu możliwych symptomów towarzyszących odchodzeniu zwierzęcia. 

Jak oduczyć psa wycia – popularne metody

Po odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies wyje, należy wdrożyć optymalną w danej sytuacji metodę przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom. Jeśli wycie spowodowane jest lękiem separacyjnym i strachem związanym z samotnością, musimy nauczyć pupila, że nasza tymczasowa nieobecność jest czymś naturalnym. Psy uwielbiają rutynę, dlatego też po jakimś czasie przyzwyczajają się do danego porządku dnia. Przed wyjściem do pracy lub na inne zajęcia nie powinniśmy czule żegnać się z czworonogiem, ponieważ takie zachowanie wzmacnia w nim tęsknotę. Gdy wracamy, sytuacja powinna wyglądać tak samo. Większość psów bardzo żywiołowo reaguje na powrót swojego opiekuna do domu. Naszym zadaniem jest zachowanie dystansu i nauczenie pupila, że powitanie może nastąpić jedynie wówczas, gdy będzie on spokojny. 

Jeśli pies został adoptowany ze schroniska, sytuacja jest nieco inna. Z dużym prawdopodobieństwem występujący u takiego czworonoga lęk separacyjny jest połączony ze strachem przed samotnością. Oswajanie pupila z tymczasową samotnością powinno więc przebiegać etapami. Co to oznacza w praktyce? Na początku należy aranżować sytuacje, w których pies przez jakiś czas zajmuje się sam sobą, podczas gdy my jesteśmy w pobliżu. Zwierzę musi mieć świadomość, że opiekun cały czas jest przy nim, tylko nie zwraca na nie uwagi. Takie sesje trzeba powtarzać kilka razy dziennie i stopniowo je wydłużać. Po okresie kontrolowanej „samotności” zwierzęcia należy nagrodzić je swoim zainteresowaniem – czułymi gestami, zabawą czy ulubionym przysmakiem. 

Następnym etapem jest nauka izolacji zwierzęcia, co w praktyce oznacza zamykanie go w jednej części mieszkania. W tym czasie również opiekun zajmuje się sobą, a zwierzę ma do dyspozycji kilka zabawek, którymi powinien się zainteresować. Warto wykorzystywać tu gadżety interaktywne, angażujące różne zmysły pupila i pobudzające je do rozwoju intelektualnego. Dobrą pomoc stanowią maty węchowe, a także piłki z wydrążonym środkiem, do których możemy włożyć ulubione przysmaki czworonoga. Ważne są również gryzaki, które w razie potrzeby pomogą czworonogowi rozładować frustrację.

Po określonym czasie, gdy zwierzę wytrwa w izolacji, należy je nagrodzić. Ostatnim etapem jest dłuższe wyjście np. do pracy. Opiekun w domu może zostawić urządzenie nagrywające, które pokaże, czy pies wył w okresie samotności. Niestety, niektóre psy ciężko oduczyć wycia. Czasami niezbędna jest pomoc behawiorysty, który doradzi skuteczne ćwiczenia pomagające w zniwelowaniu wycia. Jeśli zwierzę zostaje samo w domu, warto przygotować dla niego zabawki edukacyjne (na miarę jego możliwości i umiejętności). Wycie psa może być spowodowane nie tyle samotnością, ile nudą. We frustracji spowodowanej brakiem zajęcia powinny pomóc gryzaki rozładowujące negatywne emocje lub maty węchowe. Należy jednak pamiętać, że zabawki szybko nudzą zwierzę, więc powinny być regularnie wymieniane. Jeśli pies wyje w nocy – niestety nie da się na dłuższą metę temu zaradzić, jego zachowanie jest instynktowne. 

Jak oduczyć psa wycia – inne metody

Jeśli powyższe metody nie pomagają, pies pod nieobecność opiekuna nadal wyje, należy zastosować inne, mniej standardowe rozwiązania. Jednym z ciekawszych jest pozostawianie włączonej telewizji lub radia, gdy zwierzę zostaje samo w domu. Możliwe, że dzięki temu nie będzie czuło tak nasilonego lęku lub zwyczajnej frustracji ciszą. Kolejnym sposobem jest kupno atrakcyjnej zabawki i udostępnianie jej pupilowi tylko wtedy, gdy opiekuna nie ma w domu. Jest to szczególnie skuteczne wówczas, gdy zwierzęciu podoba się nowy gadżet. Pies odczytuje jego otrzymanie do zabawy jako nagrodę za samotnie spędzony czas i lepiej znosi rozłąkę z opiekunem. 

Wycie psa – przesądy

Niestety wokół wycia psów narosło bardzo dużo negatywnych przesądów. Od lat ludzie interpretują, co oznacza wycie psa. Jednym z najpopularniejszych zabobonów jest związek wycia psa ze śmiercią. Wiele osób uważa, że psy odzywają się w taki sposób, ponieważ wiedzą, że “po kogoś idzie śmierć”. Nie jest to jednak prawdą. Niemal każdy pies wyje, gdy słyszy dźwięk karetki, lecz nie wynika to z doznań duchowych, a całkowicie fizycznego doświadczenia. Sygnał pojazdu uprzywilejowanego może brzmieć jak wycie innego czworonoga, z którym nasz pupil chce się porozumieć. Innym wytłumaczeniem takiego zachowania jest fakt, że psy mają bardzo wrażliwy narząd słuchu i głośne, wysokie tony karetki są dla nich fizycznie bolesne. Warto mieć to na uwadze, przygarniając czworonożnego przyjaciela.

Powiązane artykuły

Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?