Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zachowanie psa – jak rozpoznać, co chce nam powiedzieć?

Zachowanie psa – jak rozpoznać, co chce nam powiedzieć?

Chociaż czworonogi nie potrafią mówić, dają nam wiele możliwości, byśmy mogli je zrozumieć i odpowiednio zinterpretować ich przekaz. Człowiek i pies funkcjonują razem już od tysięcy lat, dlatego sposób porozumiewania się między naszymi gatunkami został w jakimś stopniu wypracowany. Każdy opiekun chciałby wiedzieć, czy jego podopieczny jest szczęśliwy i czy wszystkie jego potrzeby są spełniane. Ważne jest więc to, by poprawnie odczytywać zachowania i sygnały, jakie daje nam zwierzę. Zachowanie psa i jego mowa ciała mogą powiedzieć bardzo dużo o jego emocjach i pomóc zbudować silniejszą relację. Jak odczytywać znaki, które zwierzę nam daje? Co oznaczają zachowania psa?

Spis treści:

 1. Zachowanie psa  i jego mowa ciała – od czego mogą zależeć?
 2. Interpretacja zachowań psa 
 3. Gdy pies warczy
 4. Dziwne zachowania psa
 5. Zachowania psów – problemy czy choroba?

Zachowanie psa i jego mowa ciała – od czego mogą zależeć?

W opiece nad psem bardzo istotną rolę odgrywa więź, jaka istnieje pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Więź ta nie powstanie, jeżeli człowiek nie będzie rozumiał oczekiwań i potrzeb czworonoga oraz sposobów jego komunikacji. Zwierzę, porozumiewając się z innymi, zdobywa i przekazuje informacje nie tylko za pośrednictwem zmysłu węchu. Ważnymi narzędziami w jego codziennej komunikacji są także: głos, dotyk i mowa ciała. Oczywiście nie każdy czworonóg wysyła dokładnie takie same sygnały. Ich intensywność zależy od tego, czy na co dzień ma kontakt z innymi psami i jak długo wychowywał się przy matce. Jeżeli zwierzę niemal od urodzenia spędza czas tylko z ludźmi i jest pozbawione towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku, jego mowa ciała i znaki, które dzięki niej wysyła, mogą być o wiele słabiej widoczne niż u innych osobników.

Warto wiedzieć, że w sytuacjach, które są dla psa stresujące, zwierzę może wysyłać dwa rodzaje sygnałów: uspokajające albo dystansujące. Do tych pierwszych zaliczamy np.

 • odwracanie głowy,
 • ziewanie,
 • mlaskanie,
 • oblizywanie się,
 • mrużenie oczu,
 • podnoszenie łap,
 • kładzenie się z łapami do góry,
 • machanie ogonem,
 • zastyganie w bezruchu.

Sygnały dystansujące u psa to: 

 • warczenie,
 • szczekanie,
 • pokazywanie zębów,
 • stroszenie sierści.

To, które z tych sygnałów wysyła zwierzę, zależy w dużej mierze od jego temperamentu i oczywiście sytuacji, w której się znajduje.

Interpretacja zachowań psa 

Jak pies sygnalizuje niepewność i zdenerwowanie? Najczęściej odwraca głowę, ustawia się bokiem, może też przymykać oczy – mimo niekomfortowej dla niego sytuacji nie zamierza wtedy atakować. Takie zachowanie można zaobserwować, np. gdy opiekun przytula go, podnosi, patrzy mu prosto w oczy czy głośno do niego mówi. W stresującym dla niego położeniu zwierzę oblizuje się, ziewa czy mlaska, a gdy spotyka innego psa, zwalnia, zastyga w bezruchu i np. udaje, że wącha podłoże. Pokazuje w ten sposób, że nie dąży do starcia. 

Pies może wykazywać zachowania uspokajające, a także zaprosić innego przedstawiciela swojego gatunku do zabawy, unosząc zad i wyciągając przednie łapy na ziemi albo kładąc się na plecach i odsłaniając brzuch. Często towarzyszy temu merdanie ogonem, jednak ten sygnał nie zawsze świadczy o tym, że czworonóg jest gotowy do zabawy. Czasami może oznaczać, że się boi. Zawsze warto interpretować taką postawę, zwracając uwagę na inne elementy mowy ciała zwierzęcia, np. ustawienie uszu czy skierowanie wzroku. W przypadku gdy pies okazuje radość, jego ogon znajduje się w naturalnej dla niego pozycji i energicznie oraz swobodnie się porusza, a postawa całego ciała jest zrelaksowana. Gdy zwierzę boi się, jego ogon jest zazwyczaj opuszczony.

Gdy pies warczy

Warto pamiętać, że psy nie są z natury agresywnymi ani dominującymi zwierzętami. Do ataku mogą przejść wtedy, gdy sygnały, które wysyłają, zostaną zignorowane (przez inne zwierzę lub przez człowieka). Warczanie, szczekanie, pokazywanie zębów i stroszenie sierści to częste komunikaty, gdy zwierzę czuje się zagrożone lub jest niepewne czy zestresowane. Należą one do grupy sygnałów dystansujących i mogą wystąpić, ale nie muszą – wszystko zależy od temperamentu czworonoga i okoliczności. Pies, warcząc czy szczekając, ostrzega: jeżeli zagrożenie nie minie, będę gotów zaatakować. Nie powinno się nigdy ignorować tego rodzaju zachowania, szczególnie gdy mamy do czynienia z obcym zwierzęciem. Jeżeli natomiast zwierzę zachowuje się tak w stosunku do ludzi, warto zastanowić się, dlaczego to robi. Jedną z możliwych przyczyn jest brak poczucia bezpieczeństwa i niezaspokojenie innych jego naturalnych potrzeb. W przypadku niedających się rozwiać wątpliwości dobrym pomysłem jest konsultacja z behawiorystą

Dziwne zachowanie psa 

Czasami obserwujemy zachowania psów, które trudno nam zrozumieć i prawidłowo zinterpretować. Należy do nich m.in. intensywne węszenie. Choć jest ono jednym z naturalnych zachowań czworonoga, w niektórych przypadkach oznacza, że zwierzę czuje się niepewnie. Dzieje się tak, gdy osobnik napotyka na jakąś przeszkodę – innego psa lub obcego człowieka, z którym nie chce wchodzić w interakcję. Ignorując ten problem, zaczyna więc węszyć – i robi to bardzo nerwowo, a jego ciało jest napięte. Tak naprawdę wcale nie interesuje go wtedy żaden zapach – sygnalizuje po prostu swój stres. 

Innymi komunikatami stresu są: chowanie ogona pod siebie, napinanie i podkulanie ciała na ugiętych łapach, kładzenie uszu i mrużenie oczu. Sporo osób błędnie rozumie ten sygnał, myśląc, że jest to tzw. postawa przepraszająca. Nic bardziej mylnego – nie jest to oznaka skruchy, tylko właśnie strachu i napięcia. Często można ją zaobserwować w sytuacjach, gdy człowiek karci zwierzę, bo np. pogryzło jakiś przedmiot.

Bywa, że martwią nas dziwne zachowania psa w nocy. Zaliczamy do nich np. dyszenie w trakcie snu. Jakie są tego przyczyny? Po pierwsze, być może w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka temperatura. Po drugie, prawdopodobnie pies bardzo aktywnie spędził wieczór i jego organizm wraca do normalnej temperatury. Przyczynami dyszenia w nocy mogą być też: stres, strach i nerwowość, zbyt późne lub nieprawidłowe posiłki albo ból czy choroba.

Zachowania psów – problemy czy choroba?

Problematyczne zachowania psów nie muszą wynikać tylko ze strefy emocjonalnej – zdarza się, że jest to oznaka rozwijającej się choroby. Niekiedy opiekunowie zgłaszają jako zaburzenia behawioralne takie problemy, jak: brak apetytu, wybrzydzanie, łapczywe jedzenie, oddawanie moczu bez wcześniejszego zasygnalizowania, agresja, lękliwość, pobudliwość i zmienne nastroje. Warto jednak pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej zachowania mogą być oznakami problemów ze zdrowiem, a w początkowej fazie – przebiegać bez innych objawów.

Powiązane artykuły

Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?