Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości. W tym celu powinniśmy zacząć odpowiednie szkolenie pupila już w wieku szczenięcym. Poznaj konkretne porady, które odpowiedzą na pytanie, jak nauczyć psa posłuszeństwa 

Spis treści:

  1. Kiedy zacząć szkolenie psa?
  2. Trening posłuszeństwa psa – co warto wiedzieć?
  3. Czym jest szkolenie pozytywne?
  4. Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze?

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Behawioryści zgodnie odpowiadają, że naukę posłuszeństwa psa należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej tuż po trafieniu do nowego domu, czyli zazwyczaj w 8–9 tygodniu życia. Wcześniej szczenię uważnie obserwuje swoją matkę i w ten sposób oswaja się z poprawnymi zachowaniami. Niebagatelną rolę odgrywa wówczas także kontakt z innymi szczeniętami. W grupie uczą się one wzajemnie od siebie, co pozytywnie wpływa na socjalizację. Poprzez zabawę ze swoimi rówieśnikami szczenię wzmacnia relację z innymi psami oraz ustala pozycję w hierarchii. To niezwykle ważny okres dla młodego psa. Ten czas spędzony z matką oraz rodzeństwem przekłada się bezpośrednio na jego zachowanie w późniejszym, dorosłym życiu. 

Pies znajduje się w fazie socjalizacji do 14. tygodnia swojego życia. To właśnie wtedy szczenię poznaje z ciekawością świat, odkrywając nowe zapachy, smaki, dźwięki, a także inne zwierzęta. Pod okiem czujnego opiekuna z pewnością młodemu psu nie stanie się nic złego, dlatego warto w pełni wykorzystać ten okres. Oprócz spacerów, urozmaicanych za każdym razem o nowe doznania (na przykład poznawanie coraz to innych miejsc), warto zainteresować szczenię zabawkami edukacyjnymi. Takie akcesoria pobudzą ciekawość, a jednocześnie pomogą w nauce cennych umiejętności. Nie należy także unikać interakcji z psami czy innymi zwierzętami napotkanymi podczas spaceru. Szczenię w ten sposób eliminuje naturalny strach przed nieznanym, co zmniejsza ryzyko agresywnych zachowań przy pierwszym kontakcie. Opiekun powinien ciągle obserwować młodego podopiecznego, nagradzając na bieżąco jego pozytywne zachowania. To pierwsze kroki na długiej ścieżce rozwoju, ale pomogą w nauce posłuszeństwa.

Trening posłuszeństwa psa – co warto wiedzieć?

Gdy pies ukończy 14. tydzień życia, możemy rozpocząć szkolenie ukierunkowanie na naukę konkretnych umiejętności i wzmacnianie pozytywnych zachowań. Zawsze, jeżeli opiekun z jakichś powodów nie chce się zajmować tym samodzielnie, można skorzystać z usług behawiorysty. Dzięki regularnemu powtarzaniu komend oraz wzmacnianiu pozytywnych zachowań pies ma szansę reagować ze spokojem na nowe, niespodziewane sytuacje oraz nie wyrywać się podczas spaceru. 

Trening psa w młodym wieku zazwyczaj polega na ćwiczeniu podstawowych komend posłuszeństwa. Najważniejsze komendy to między innymi: „zostaw” czy: „nie wolno”. Mogą one w porę uchronić psa przed zjedzeniem czegoś szkodliwego lub wykonaniem ruchów zagrażających innym ludziom, na przykład naskoczeniem na dziecko. Inne umiejętności, które są ważne ze względu na bezpieczeństwo (zarówno psa, jak i ludzi w jego otoczeniu), to przybieganie na zawołanie oraz chodzenie na luźnej smyczy. W dalszej kolejności powinniśmy nauczyć czworonoga reagowania na podstawowe komendy, takie jak: „siad” i: „zostań”.

Trening odbywa się nie tylko na dworze, ale także w domu. Zdecydowanie lepsze efekty przynoszą regularne, choć krótkie sesje (do 10–15 minut), w zależności od zdolności i charakteru każdego psa. Zazwyczaj powyżej tego czasu zwierzak się nudzi i znacznie szybciej dekoncentruje. Niektóre komendy pies zrozumie niemalże od razu, a inne trzeba będzie ćwiczyć tygodniami. Posłuszeństwo psa wynika także ze zdrowej, silnej więzi z opiekunem, dlatego należy o nią dbać i pielęgnować ją. 

Czym jest szkolenie pozytywne?

Na szczęście już dawno minęły czasy, kiedy treningi dla psów opierały się na zdominowaniu, a czasem nawet zastraszaniu zwierzęcia. Obecnie największą popularnością i uznaniem cieszą się szkolenia pozytywne. Istnieje szereg korzystnych praktyk, które równolegle z nauką posłuszeństwa psa rozwijają zażyłą relację z opiekunem. Tego rodzaju trening jest bardziej skuteczny niż inne metody, dlatego warto zapoznać się głębiej z jej zasadami. W ogólnym założeniu chodzi o wspieranie i mobilizowanie pożądanych reakcji u pupila za pomocą bezstresowych metod. Bardzo pomocne okazują się przy tym przysmaki lub kliker. Dzięki temu urządzeniu trener behawiorysta podkreśla zachowania pupila, które zasługują na nagrodę. W przeciwieństwie do głosu, którym możemy dowolnie modulować, kliker zawsze wydaje ten sam, jednostajny, precyzyjny i charakterystyczny dźwięk. To sprawia, że pies z pewnością nie pomyli go z niczym innym.

Podczas szkoleń pozytywnych wykorzystuje się mechanizm, który sprawia, że psy uczą się w wyniku bezpośrednich reakcji na swoje czyny. Jeżeli pupil poprawnie zareaguje na zadaną komendę, ominie przeszkodę lub będzie szedł na luźnej smyczy, wówczas komunikujemy klikerem pochwałę. Pies będzie chętnie współpracował, a w zamian powinniśmy zapewnić mu nagrodę w postaci ulubionego przysmaku. To z pewnością dodatkowo zmotywuje go do powielania premiowanych zachowań również poza czasem szkolenia.

Część osób zastanawia się, jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa i inne większe psy. Dlatego warto wiedzieć, że szkolenia pozytywne są równie skuteczne w przypadku wszystkich ras. Niezależnie od wieku czy charakteru to najlepszy sposób, żeby zacząć współpracę ze swoim pupilem. W większości przypadków efekty widać już po pierwszym treningu. Można próbować przeprowadzać takie szkolenia samodzielnie, jednak wymaga to dużo samozaparcia, ponieważ szczególnie młode psy mogą szybko się rozpraszać. Na szczęście, doświadczony behawiorysta poradzi sobie również z takim problemem.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze?

Zastanawiając się nad kolejnością, w jakiej będziemy uczyć czworonoga nowych umiejętności, bierzmy pod uwagę przede wszystkim ich przydatność w kontekście bezpieczeństwa (zarówno naszego, jak i pupila). Nauka aportowania czy turlania się na zawołanie może być wprowadzona na samym końcu. Podstawowym zagadnieniem jest to, jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze. Podczas codziennych wyjść istotne są zazwyczaj dwie komendy: „luz” oraz „zostaw”. Pierwsza odnosi się do nienapiętej smyczy. Psy, zwłaszcza pod wpływem wielu interesujących bodźców, które je otaczają, potrafią bardzo mocno ciągnąć. Nie będzie to odczuwalne ani dokuczliwe w przypadku niewielkich yorków czy maltańczyków. Jednak labrador lub owczarek niemiecki, które ważą kilkadziesiąt kilogramów, zdecydowanie muszą słuchać się komend, ponieważ ich szarpnięcie będzie mocniejsze. W skrajnych przypadkach opiekunowie skarżą się na urazy związane z barkami i innymi stawami. Za każdym razem należy więc wzmacniać zachowanie pozytywne, nagradzając go smakołykiem lub pieszczotą. Jeśli pupil ciągnie smycz, powinniśmy zatrzymać się, uniemożliwiając kontynuowanie spaceru. 

Zazwyczaj działa zasada, że im smaczniejsza nagroda, tym nasz pupil będzie bardziej się starał. Wynagradzać można nie tylko klikerem, smakołykami, ale także pochwałą słowną, pogłaskaniem, okazywaniem zainteresowania czy przyjaznym poklepaniem po boku. Każde zwierzę naturalnie dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Jeżeli będzie widziało, że intensywne ciągnięcie na spacerze nie przynosi zamierzonego efektu (nie przyspiesza to tempa lub nie kieruje w inną stronę) to przestanie to robić. Łączenie takich dwóch metod daje nadzieję na najszybsze efekty. Warto przypomnieć, że każdy pies jest inny. Proces uczenia zależy od wielu zmiennych, chociażby od temperamentu naszego podopiecznego, wieku, nastroju, zmęczenia, ale także liczby rozpraszających bodźców dookoła. Nie warto zrażać się brakiem efektów już za pierwszym razem. Z odrobiną wytrwałości uda się wyćwiczyć posłuszeństwo psa.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego pies je trawę?
Dlaczego pies je trawę?
Wielu opiekunów obserwuje, że ich czworonóg w różnych sytuacjach skubie trawę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?