Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies liże łapy – co to może oznaczać?

Dlaczego pies liże łapy?

Pies liże łapy – co to może oznaczać?

Dlaczego pies liże łapy? Kiedy taka sytuacja jest zupełnie prawidłowa, a kiedy powinna nas zaniepokoić? Pies liże łapy, żeby zachować higienę, ale nie tylko z tego powodu. Obserwuj swojego podopiecznego i zwróć uwagę na to, czy wylizywanie łap nie jest zbyt intensywne, nie towarzyszą temu inne objawy, np. zaczerwieniona skóra w tym miejscu lub utykanie. 

Spis treści:

  1. Dlaczego pies liże łapy?
  2. Kiedy lizanie łap powinno zaniepokoić?
  3. Pies wylizuje łapy zimą – co to może znaczyć?
  4. Jak dbać o psie łapy?

Dlaczego pies liże łapy?

Dlaczego pies wylizuje sobie łapy? Lizanie łap to naturalne zachowanie tego zwierzęcia. Pies liże łapy codziennie dla zachowania odpowiedniej higieny. Niektóre czworonogi w ten sposób rozładowują negatywne emocje. Jeżeli lizanie łap nie jest zbyt intensywne i nie towarzyszą temu niepokojące objawy, nie musimy się martwić. 

Twój pies liże łapy? Sprawdź, co to znaczy:

  • Dbanie o higienę i łagodzenie podrażnień

Pies liże łapy po spacerze, żeby oczyścić je z zabrudzeń, ale też po to, aby złagodzić podrażnienia. Podczas upalnego lata psie łapy narażone są na kontakt z rozgrzanym asfaltem, a zimą na sól, którą posypywane są drogi i pobocza. W tych okresach psy bardziej interesują się swoimi łapami i je liżą. 

  • Za długie pazury

Przerośnięte pazury u psa mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia, a nawet prowadzić do powstawania mikrourazów opuszków. Pies liże łapy i próbuje obgryzać pazury, ale nie zawsze takie zabiegi przynoszą pożądany efekt, dlatego zadbaj o regularne przycinanie pazurów u swojego psa.

  • Alergie

Objawy alergii u psów widoczne są najczęściej na skórze. Pies czuje świąd, dlatego drapie łapy, liże je lub gryzie. Objawy skórne mogą wywoływać nie tylko pyłki, środki chemiczne i inne alergeny zewnętrzne, lecz także pokarmy. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie przyczyny uczulenia i wyeliminowanie jej z otoczenia psa. Jeżeli zwierzę cierpi na alergię pokarmową, trzeba wprowadzić specjalną karmę hipoalergiczną, którą zaleci lekarz weterynarii. 

  • Ciało obce, ukąszenie przez owada, rana

Najczęstszymi przyczynami intensywnego lizania i gryzienia łap przez psy są urazy. Pies liże łapę, bo go swędzi, boli lub po prostu czuje dyskomfort. Jeżeli zwierzę zostało  ukąszone przez owada lub w jego łapie utkwiło ciało obce, może towarzyszyć temu opuchlizna. Co robić w takiej sytuacji? Można najpierw samemu spróbować usunąć przyczynę, jeżeli jest ona wyraźnie widoczna, a następnie zdezynfekować miejsce urazu. Warto jednak odwiedzić lekarza weterynarii, który dokładnie oczyści i opatrzy ranę, sprawdzi, czy nie ma w niej pozostałości żądła albo ciała obcego, założy szwy, gdy to będzie konieczne, oraz ewentualnie poda odpowiednie leki.

  • Infekcje bakteryjne i grzybicze

Drobnych zadrapań i urazów łapy psa można po prostu nie zauważyć. Wtedy pojawia się ryzyko powstania stanu zapalnego. Pies, liżąc łapę, przenosi na nią wraz ze śliną rozmaite drobnoustroje, które się intensywnie namnażają i wywołują infekcję. Szczególnie wrażliwe na powstawanie stanów zapalnych są przestrzenie międzypalcowe czworonoga, gdzie zwykle jest ciepło i wilgotno, dlatego rozwój bakterii i grzybów następuje tam wyjątkowo szybko. Objawem świadczącym o infekcji bakteryjnej w obrębie łapy może być nieprzyjemny zapach, ropnie oraz obrzęk.

  • Rozładowanie emocji

Pies liże łapy, gdy chce rozładować negatywne emocje. Robi to również z nudów. Liże zazwyczaj zarówno stronę zewnętrzną, jak i podeszwową łap i mruży przy tym oczy. Pies liże łapy, ponieważ ta czynność go zajmuje i uspokaja. Jednak gdy takie zachowanie zdarza się nagminnie, może być oznaką nadmiernej nerwowości lub przeżywania silnego stresu. Każda, nawet najdrobniejsza modyfikacja w trybie życia może być dla naszego podopiecznego stresująca, np. zmiana miejsca zamieszkania, wyprowadzenie się członka rodziny, pojawienie się nowego domownika (małego dziecka, zwierzęcia), a nawet drobne przemeblowanie.

Kiedy lizanie łap powinno zaniepokoić?

Gdy pies liże łapy bardziej intensywnie i częściej niż zwykle, opiekun powinien się tym zainteresować. Obejrzyj psią łapę dokładnie i jeśli coś Cię zastanowi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

  • Pies ciągle liże łapy

Nieustanne wylizywanie łap przez psa to sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że psu ewidentnie coś dokucza. Przyczyną może być swędzenie lub ból, a także stres. Pomoc specjalisty jest w tym przypadku niezbędna.

  • Pies liże jedną łapę

Skupienie uwagi na jednej łapie może świadczyć o tym, że w opuszku utkwiło ciało obce albo zwierzę zostało ukąszone przez owada, ale przyczyn może być więcej. Jeżeli pies zawzięcie liże jedną łapę, zabierz go do lecznicy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii  dokładnie obejrzy miejsce, które tak interesuje czworonoga, i postawi odpowiednią diagnozę.

  • Pies kuleje i liże łapę

Jeżeli pies utyka, nie powinniśmy zastanawiać się ani chwili, tylko od razu udać się do lekarza weterynarii. Przyczyną może być ciało obce w łapie, uraz, zwichnięcie lub złamanie kończyny. Psy, którym doskwierają bóle stawowe, także mogą nadmiernie lizać łapy.

  • Pies liże łapy i jest nerwowy

Objawem, którego nie należy lekceważyć, jest nadmierna nerwowość towarzysząca wylizywaniu łap. Jeśli pies nie może znaleźć sobie miejsca w mieszkaniu, chodzi od jednego pomieszczenia do drugiego i przy tym intensywnie liże łapy, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Lizanie łap na tle nerwowym może doprowadzić do utraty sierści, krwawień i powstawania zmian ropnych.

Jeżeli lekarz weterynarii wykluczy takie oczywiste przyczyny, jak ciało obce, podrażnienie, uraz czy ukąszenie owada, musi wykonać dokładniejszą diagnostykę, ponieważ lizanie łap może być związane z poważniejszymi chorobami, np. problemami z krążeniem, zaburzeniami hormonalnymi, osłabioną odpornością czy nowotworami. W takim przypadku lekarz może zlecić cytologię, posiew, a także badanie wybranych parametrów krwi.

Gdy pies liże łapy i towarzyszy temu nadmierna nerwowość, a problemy zdrowotne zostały wykluczone, warto wybrać się z nim do doświadczonego behawiorysty. Dokładny wywiad z opiekunem pomoże trenerowi dotrzeć do źródeł problemów w zachowaniu psa i znaleźć sposób na ich rozwiązanie.

Pies wylizuje łapy zimą – co to może znaczyć ?

Zastanawiasz się, czemu pies liże łapy zimą? Sól, którą zimą posypywane są ulice i chodniki, w połączeniu z minusowymi temperaturami może poważnie podrażniać psie łapy. Delikatna skóra wysusza się i pęka. Nic więc dziwnego, że pies po spacerze chce lizać łapy – najprawdopodobniej szczypią go i swędzą od soli. Zanim jednak zacznie lizać sobie łapy po spacerze, powinniśmy uprzedzić jego zachowanie i umyć je letnią wodą. Sól techniczna, wykorzystywana do roztapiania oblodzenia, zawiera różnego rodzaju chemiczne dodatki, które mogą być niebezpieczne dla psa. 

Pod wpływem uszkodzeń skóry wywołanych solą i mrozem istnieje ryzyko pojawienia się na psich łapach ran utrudniających chodzenie. Zimą szczególnie zadbaj więc o higienę i pielęgnację łap Twojego czworonożnego podopiecznego!

Jak dbać o psie łapy?

Aby zapobiec podrażnieniom lub je złagodzić, warto pamiętać o myciu i wycieraniu łap psu po spacerach. Najlepiej robić to zawsze w przypadku: 

  • psów alergików – w ten sposób usuniemy z łap potencjalne alergeny, 
  • kąpieli w słonej wodzie, 
  • zimowych spacerów,
  • przechadzek podczas deszczowej pogody.

Psie łapy umyj ciepłą wodą, najlepiej z dodatkiem szamponu dla psów, który ma właściwości antyseptyczne. Dzięki temu nie tylko oczyścisz skórę z widocznych zabrudzeń, lecz także  zdezynfekujesz ewentualne rany. Następnie dokładnie osusz łapy psa.

Pamiętaj również o regularnym obcinaniu pazurów podopiecznemu. Odpowiednia długość umożliwi zwierzęciu swobodne poruszanie się oraz zapobiegnie powstawaniu mikrourazów. Jeżeli obawiasz się wykonać  ten zabieg  samodzielnie, skorzystaj z usług lekarza weterynarii. Należy również przycinać zbyt długie włosy między palcami psa, ponieważ przyklejają się do nich grudki śniegu i błoto, co utrudnia chodzenie i może zwiększać ryzyko powstawania podrażnień.

Jeżeli to możliwe, unikaj spacerów w miejscach, gdzie psu może wbić się coś w łapę. Zimą omijaj chodniki posypane solą. Małego psa możesz przenieść na rękach, gdy na trasie spaceru znajduje się rozsypana sól. 

Zimą warto zainwestować w preparaty weterynaryjne (maści, kremy, spraye), które zabezpieczają delikatne opuszki psich łap przed mrozem i solą. Dla szczególnie wrażliwych psów przeznaczone są specjalne buty, które zapewniają ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?