Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ciąża a kot – czy koty stanowią zagrożenie dla ciężarnych?

Kobietom w ciąży często radzi się, żeby unikały kontaktu z kotami.

Ciąża a kot – czy koty stanowią zagrożenie dla ciężarnych?

Kobietom w ciąży często radzi się, żeby unikały kontaktu z kotami. Co, jeśli żyjemy z mruczkiem pod jednym dachem od lat? Ciąża a kot – czy można to jakoś ze sobą pogodzić? Oczywiście, że tak! 

Panuje powszechne przekonanie, że od kotów łatwo zarazić się toksoplazmozą, tymczasem ryzyko przeniesienia pierwotniaka Toxoplasma gondii z kota na człowieka jest niewielkie. Do zarażenia toksoplazmozą u ludzi częściej dochodzi poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa albo poprzez kontakt z glebą zanieczyszczoną kocimi odchodami. Zatem przed zarażeniem toksoplazmozą można uchronić się, stosując podstawowe zasady higieny nie tylko podczas sprzątania w kociej kuwecie, ale również w trakcie przyrządzania posiłków i wykonywania prac ogrodowych.

Spis treści:

  1. Ciąża a kot – najczęstsze obawy przyszłych mam
  2. Kot w domu a ciąża – zadbaj o higienę
  3. Ciąża a kot w domu – otocz swojego pupila miłością

Ciąża a kot – najczęstsze obawy przyszłych mam

Szczególnie niebezpieczną chorobą dla kobiet w ciąży jest toksoplazmoza. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – wówczas może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.

O toksoplazmozie bardzo często wspomina się w kontekście ciąży i kotów, ponieważ koty domowe (i jeszcze kilka innych gatunków kotowatych) są dla Toxoplasma gondii jedynymi żywicielami ostatecznymi. Organizmy tych zwierząt stanowią dla pierwotniaka miejsce, w którym może osiągnąć dorosłą postać i wytworzyć formy rozwojowe, tzw. oocysty (jaja), będące źródłem zarażenia dla kolejnych żywicieli. Ludzie i inne ssaki, a także ptaki są żywicielami pośrednimi – w ich organizmach Toxoplasma gondii występuje w postaci cyst tkankowych zawierających tysiące pierwotniaków.  

Koty zarażają się toksoplazmozą poprzez zjadanie żywicieli pośrednich – upolowanych gryzoni i ptaków oraz podanego przez opiekuna surowego i niedogotowanego mięsa zwierząt gospodarskich.

Do zarażenia Toxoplasmą gondii u ludzi dochodzi poprzez:

  • spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty tkankowe,
  • spożywanie niemytych warzyw i owoców zanieczyszczonych ziemią z oocystami,
  • brudne ręce – zanieczyszczone ziemią, piaskiem lub żwirkiem z kuwety zawierającym oocysty.

Na etapie planowania ciąży warto zrobić badania, czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała przeciwko pierwotniakom Toxoplasma gondi, które powstały na skutek wcześniejszego kontaktu z pasożytem. Chronią one przed chorobą także w trakcie ciąży.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w kontekście ciąży i kota? Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie mruczka, przede wszystkim unikanie surowych pokarmów pochodzenia zwierzęcego (np. diety BARF). Zwierzęta karmione w ten sposób mogą przenosić chorobotwórcze bakterie, takie jak Listeria, Salmonella, Campylobacter, które są równie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, jak pierwotniak Toxoplasma gondii. 

Kot w domu a ciąża – higiena to podstawa

Zachowanie podstawowych zasad higieny eliminuje możliwość zarażenia pasożytem Toxoplasma gondii oraz zakażenia chorobotwórczymi bakteriami. Opieka nad zwierzęciem wymaga zachowania zasad higieny zawsze, nie tylko w czasie ciąży. 

  • Lepiej, aby czyszczeniem kuwety zajął się inny opiekun niż kobieta w ciąży, a jeśli nie jest to możliwe, podczas wymiany żwirku powinna ona zachować szczególną ostrożność (używanie rękawiczek, mycie rąk po zakończeniu pracy). 
  • Kuwetę należy sprzątać codziennie, aby nie dopuścić do przekształcenia się oocyst w formy inwazyjne, co następuje w ciągu 1–5 dni. 
  • Co 2–3 dni warto też wyparzyć kuwetę wrzątkiem, aby mieć pewność, że nie zagnieździły się w niej pasożyty.
  • Po zabawie z kotem i pieszczotach należy umyć ręce.
  • Nie powinniśmy pozwalać kotu, by lizał nas po twarzy.
  • Należy unikać sytuacji, w których kot może nas ugryźć lub podrapać. 

Zadrapanie przez kota w ciąży zwiększa ryzyko zarażenia Toxoplasmą gondii. Jeśli podrapał Cię kot, a jesteś w ciąży, zdezynfekuj ranę i zgłoś to swojemu lekarzowi, który skieruje Cię na odpowiednie badania, aby wykluczyć toksoplazmozę. Aby uniknąć takich sytuacji, należy w odpowiedni sposób przeprowadzić wychowanie zwierzęcia. Od wieku kocięcego powinniśmy zadbać o to, żeby pupil bawił się tylko zabawkami przeznaczonymi do tego celu. Pamiętaj o tym, żeby codziennie poświęcić przynajmniej kilkanaście minut na zabawę z pupilem, a na koniec poczęstować go przekąską lub podać mu posiłek. Właściwa zabawa buduje pozytywną relację z opiekunem i przeciwdziała agresywnym zachowaniom. 

Zachowaj higienę nie tylko po kontakcie z kotem, ale również podczas przygotowywania posiłków – obróbki surowego mięsa (zakładaj rękawiczki, stosuj osobne deski, wyparzaj deski i naczynia). Prace w ogródku wykonuj w rękawiczkach i zawsze myj ręce po ich zakończeniu. Myj warzywa i owoce przed spożyciem, nawet te wyhodowane we własnym ogródku.

Ciąża a kot w domu – otocz swojego pupila miłością

Najważniejszym sposobem zapobiegania toksoplazmozie u kotów jest ich właściwe żywienie. W przypadku zwierząt wychodzących trudno jest dopilnować, żeby nie zjadały upolowanych zwierząt. Natomiast karmienie kotów niewychodzących jest już w pełni zależne od opiekuna. Nie podawaj kotu surowego mięsa, nawet w formie małej przekąski. Podstawą jego diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która jest dla niego zdrowa i bezpieczna pod względem mikrobiologicznym. Kot karmiony w ten sposób nie zarazi Cię toksoplazmozą, ale nadal musisz pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny.  

W czasie ciąży nie zachowuj się w stosunku do kota inaczej niż dotychczas – to Twój przyjaciel i równoprawny domownik. Nadal poświęcaj mu dużo uwagi. Nie izoluj się od niego. Pojawienie się małego dziecka dla wielu kotów jest sytuacją stresującą, więc tym bardziej potrzebują w tym czasie dużo miłości od swojego opiekuna.

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?