Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZOSTAWIANIE KOTA SAMEGO

Jeśli dzielisz swoje życie z kotem, być może zastanawiasz się, czy zostawianie swojego przyjaciela samego jest w porządku.

ZOSTAWIANIE KOTA SAMEGO

Jeśli dzielisz swoje życie z kotem, być może zastanawiasz się, czy zostawianie swojego przyjaciela samego jest w porządku. Jak zapewne wiesz, Twój kot daje sobie radę ze spędzeniem kilku godzin w samotności – ale co w przypadku, gdy musisz go zostawić na cały dzień lub na kilka dni? Uważamy, że przy prawidłowym przygotowaniu kot da sobie radę i mimo tego, że zostanie sam, nadal będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby dowiedzieć się, jak to jest możliwe, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

ZOSTAWIANIE NA KRÓTKO KOCIAKA SAMEGO, ABY ZWIĘKSZYĆ JEGO PEWNOŚĆ SIEBIE

Przed przybyciem do Ciebie kociak już był przyzwyczajony do zostawania na kilka godzin tylko z matką. Pamiętaj jednak, że w wieku poniżej czterech miesięcy nie powinien zostawać sam przez dłużej niż dwie godziny, ponieważ kocięta są wciąż delikatne i muszą być regularnie monitorowane. W tym wieku Twoja obecność jest też dla kotka szczególnie korzystna pod względem zapewnienia pozytywnych, stymulujących interakcji, a czas spędzony razem zacieśnia Waszą więź. Jeśli wychodzisz z domu, upewnij się, że mieszkanie jest przyjazne dla pupila (tzn. usuń wszelkie potencjalne zagrożenia) i zostaw na widoku mnóstwo bezpiecznych zabawek, stworzonych specjalnie dla kotów na chwile samotności, a także zabawki łamigłówki z karmą, aby Twój zwierzak mógł się czymś zająć na dłużej. Gdy Twój kociak skończy cztery miesiące, możesz zacząć zostawiać go samego na nieco dłużej i sprawdzać, czy nadal jest spokojny i zrelaksowany, gdy wrócisz. Pamiętaj, że zostawianie go na krótko samego to dobry sposób, aby nauczyć go samodzielności i zajmowania się sobą oraz znaleźć mu nowy, atrakcyjny sposób spędzania czasu. Powinien stać się dzięki temu szczęśliwym, pewnym siebie i niezależnym kotem.

NA JAK DŁUGO MOGĘ ZOSTAWIĆ MOJEGO KOTA SAMEGO?

Prawidłowo wychowane dorosłe koty mogą z powodzeniem zajmować się sobą w domu przez kilka godzin. Może im nawet odpowiadać cisza i spokój, bo będą mogły się wyspać. Jednak każdy kot ma własną osobowość i nawyki, dlatego poświęć codziennie trochę czasu na obserwację zachowań swojego pupila, gdy jesteś z nim w domu, dzięki czemu na pewno będziesz mieć znacznie lepszą świadomość tego, na jak długo może on zostać sam. Jeśli cały czas musi być w tym samym pomieszczeniu co Ty, wielokrotnie miauczy, gdy wychodzisz z pokoju, lub wykazuje dziwne zachowania podczas Twoich krótkich nieobecności (na przykład nie używa kuwety), prawdopodobnie oznacza to, że jest niespokojny, gdy nie ma Cię w pobliżu. Jeśli jego zachowanie wydaje Ci się nietypowe, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii – pomoże Ci on zidentyfikować przyczynę problemu i znaleźć rozwiązania, dzięki którym Twój zwierzak odzyska spokój.

Z drugiej strony być może dzielisz życie z bardzo niezależnym kotem, który uwielbia odkrywać swoje otoczenie lub przebywać w ogrodzie przez wiele godzin. W takim przypadku, przy odpowiednim przygotowaniu, prawdopodobnie będzie on świetnie znosił Twoją nawet kilkudniową nieobecność, pod warunkiem że ktoś będzie regularnie przychodził go nakarmić, pobawić się z nim i opróżnić kuwetę. Krótko mówiąc, niektóre koty potrzebują znacznie więcej uwagi swoich opiekunów i będzie im trudniej zostać samotnie w domu. Najlepszym sposobem na zapewnienie kotu dobrego samopoczucia jest zwracanie szczególnej uwagi na jego osobowość i zachowanie.

ZOSTAWIANIE KOTA SAMEGO, GDY IDZIESZ DO PRACY

Większość z nas pracuje poza domem, a ukochane zwierzęta spędzają znaczną część swojego dnia w samotności. Dlatego warto rozważyć kilka kwestii dotyczących pozostawiania pupila samego w domu. Przede wszystkim upewnij się, że kot ma wystarczającą ilość jedzenia i czystą wodę na cały dzień. Dobrze sprawdź, czy na pewno usunąłeś wszystkie potencjalnie szkodliwe przedmioty lub produkty z jego zasięgu. Nie lekceważ też znaczenia urozmaiconego otoczenia, aby kot mógł się bawić i nie miał czasu na nudę. To bardzo ważne także dla jego zdrowia! Jeśli masz kota, który jest wypuszczany z domu, spodobają mu się naturalne, ekscytujące atrakcje. Poniżej znajduje się lista sposobów na urozmaicenie kociego dnia, gdy Ty będziesz w pracy.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POZOSTAWIANIA KOTA SAMEGO W DOMU

Oto kilka wskazówek, jak zapewnić kotu rozrywkę i zabawę, gdy Ty jesteś w pracy :

  • Zacznij od sprawdzenia, czy w pomieszczeniach jest wystarczająco dużo naturalnego światła.
  • Postaraj się ustawić w domu kilka żerdzi, szczególnie przy oknach (jeśli nie masz parapetów), tak aby Twój kot mógł oglądać to, co dzieje się na zewnątrz.
  • Nie oszczędzaj nazabawkach, to niekończące się źródło zabawy i stymulacji.
  • Drzewko dla kota to dobry sposób na to, aby Twój przyjaciel mógł bezpiecznie oddawać sięwspinaczce, znalazł miejsce do drapania czy spokojnej drzemki.
  • Fontanna wodna dla kota to również ciekawe rozwiązanie, które rozbudza ciekawość związaną z wodą i sprzyja pobieraniu przez zwierzę odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
  • A może zostawisz włączone niezbyt głośno radio lub telewizor?
  • Możesz też rozważyć przyjazny dla kotów ogród w domu lub na świeżym powietrzu ze smacznymi (bezpiecznymi) roślinami, które koty lubią podgryzać, na przykład kupkówką czy kocimiętką.
  • Jeśli masz prawdziwy ogród, możesz stworzyć zamkniętą strefę bezpieczną dla kota i wypuszczać go z domu w ciągu dnia. Pamiętaj, aby miał wystarczająco dużo cienia, a także pokarmu i wody. Wahadłowe drzwiczki dla kotów pozwolą mu na swobodne wychodzenie i powroty. Więcej informacji na temat korzyści, jakie daje wypuszczania kota na zewnątrz, znajdziesz w naszym artykule: Plusy i minusy wypuszczania kota poza dom.
  • Wreszcie – rozważ sprawienie sobie drugiego kota. Wiele kotów lubi towarzystwo innego kota, pod warunkiem że mają kompatybilne charaktery i osobowości. To zajmie trochę czasu i będzie wymagało fazy adaptacji, która potrwa kilka tygodni, zanim pozwolisz im zostać w domu samotnie przez cały dzień, ale może to być dobre długoterminowe rozwiązanie.

CZY POWINIENEM ZOSTAWIAĆ KOTA SAMEGO NA NOC LUB NA CAŁY DZIEŃ?

Jeśli Twój kot bezproblemowo zostaje sam w ciągu dnia, prawdopodobnie będzie w stanie zostać sam przez noc lub przez całą dobę. W takim przypadku należy pamiętać o następujących dodatkowych wskazówkach:

  • Zapewnij kotu wystarczającą ilość pokarmu i wody. Nawet jeśli masz automatyczny dozownik i fontannę, zalecamy także postawienie na wszelki wypadek czystej wody i pokarmu w miskach w różnych miejscach domu.
  • Sprawdź, czy temperatura w pomieszczeniach jest komfortowa dla kota. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie zdarzają się ekstremalne upały lub mrozy, możesz pomyśleć o programowalnym systemie chłodzenia lub ogrzewania na wypadek nieoczekiwanej fali upału lub chłodu.
  • Ustaw dwie kuwety w domu, aby kot mógł łatwiej zachować czystość.
  • W przypadku dłuższych okresów nieobecności należy zorganizować regularne wizyty opiekuna, sąsiada lub innej zaufanej osoby, która spędzi trochę czasu z kotem i wyczyści kuwetę (nawet jeśli masz ich więcej niż dwie).
  • Wreszcie: im dłużej kot jest w domu sam, tym ważniejsze jest zapewnienie mu urozmaiconego otoczenia. Wypróbuj kilka wskazówek z listy wyżej, aby stworzyć swojemu kotu stymulujące, atrakcyjne środowisko.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZOSTAWIANIA KOTA SAMEGO, GDY WYJEŻDŻASZ NA WAKACJE

Niezależnie od tego, jak samodzielny jest Twój kot, nie zalecamy pozostawiania go bez codziennych wizyt przyjaciela lub profesjonalnego opiekuna, jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż dwa lub trzy dni. Jest wiele opcji, aby zadbaćo kota podczas swojej nieobecności. Pamiętaj, że koty to zwykle niezależne, terytorialne zwierzęta. Zazwyczaj są przywiązane do środowiska domowego i potrzebują znacznie więcej czasu niż psy, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. W rezultacie najlepszym rozwiązaniem jest opiekun, który będzie odwiedzał Twojego kota, a nie umieszczenie zwierzaka w hotelu czy innej placówce. Niektórzy opiekunowie zwierząt domowych oferują nawet opcję nocowania w Twoim domu, jeśli sobie tego życzysz. Cokolwiek zdecydujesz, zawsze weź pod uwagę osobowość swojego kota, jego wiek, styl życia, stan zdrowia i nawyki.

Powiązane artykuły

Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?