Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak wychować kota?

Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.

Jak wychować kota?

Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami. To sformułowanie można rozumieć zarówno w sposób dosłowny, jak i metaforyczny. Nasi mruczący ulubieńcy chętnie wędrują po okolicy, w samotności obserwując terytorium, które uważają za swoje. Są to zwierzęta bardzo niezależne i podążające za własnymi instynktami. Jak wychować kota, aby zaakceptował panujące w naszym domu zasady? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Spis treści:

  1. Jak wychować małego kota? 
  2. Jak wychować kota dachowca?

Jak wychować małego kota? 

Wychowanie kota opiera się na respektowaniu i zaspokajaniu jego potrzeb behawioralnych. Należą do nich:

  • potrzeba optymalnego żywienia,
  • potrzeba efektywnego snu,
  • potrzeba drapania,
  • potrzeba stymulacji ruchowej i umysłowej,
  • potrzeba znaczenia terenu (aby ją wyciszyć, należy poddać zwierzę kastracji).

Kocięta już od 4. tygodnia życia widzą wyraźnie świat, nawiązują kontakt z rodzeństwem i zaczynają się bawić. W tym czasie rozpoczyna się także proces ich socjalizacji. Na początku młode uczą się od matki, potem stopniowo zaczynają rozwijać relacje z innymi osobnikami (ludźmi i zwierzętami) ze „stada”.

Jak wychować małego kota, gdy przygarniemy go z hodowli, fundacji lub ze schroniska? Przede wszystkim proces ten należy zacząć już od pierwszego dnia pobytu czworonoga w naszym domu. Nie istnieje granica wiekowa, przed lub po osiągnięciu, której zwierzę nie może być przez nas uczone prawidłowych zachowań. Oczywiście na początku tej drogi trzeba wykazać cierpliwość i pozwolić czworonogowi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Nieznane otoczenie, inni niż dotychczas ludzie wokoło, odmienne dźwięki i zapachy – te wszystkie bodźce będą w dużym stopniu absorbować uwagę kocięcia do czasu, gdy się do nich przyzwyczai. 

Czego warto nauczyć swojego mruczącego czworonoga? W wychowaniu kota niezwykle ważny jest trening czystości. Młode uczą się korzystania z kuwety od matki, jeśli jednak przebywają z nią za krótko przed odsadzeniem, mogą nie wykształcić jeszcze odpowiednich nawyków. Częstym zjawiskiem jest również niejakie „cofanie” nabytych umiejętności w sytuacji stresowej, a taką niewątpliwie jest zmiana miejsca zamieszkania. Odpowiednia doza cierpliwości i wyrozumiałości pomoże nam przezwyciężyć ten problem. Warto również korzystać z następujących dobrych praktyk, czyli:

  • zanosić kocię do kuwety po każdym piciu i jedzeniu;
  • ustawiać kuwety w miejscu, w którym zwierzę często się załatwia;
  • nagradzać pupila za załatwianie się w kuwecie (pamiętaj, aby nie podawać nic do jedzenia kocięciu przebywającemu w kuwecie). 

Warto pamiętać o zasadzie pozytywnego wzmacniania. Niewłaściwe zachowania powinny być przez nas ignorowane, a te, które uznajemy za prawidłowe – zauważane i chwalone. Jeśli zwierzę ma pozytywne skojarzenia, wówczas częściej stara się to robić. W procesie nauki niezwykle istotna jest również konsekwencja. Jeśli na przykład zastanawiamy się, jak wychować kota, żeby nie gryzł, jest to właśnie nasz klucz do sukcesu. Nie możemy pozwolić pupilowi na podszczypywanie naszych stóp i dłoni w czasie zabawy, a następnie oczekiwać, że nie będzie robił tego samego w celu zwrócenia na siebie uwagi. Co więcej, nawyki wypracowane w młodości będą trudne do wyeliminowania później. Warto o tym pamiętać, ponieważ urocze „igiełki” kociąt szybko przekształcają się w ostre zęby dorosłych osobników, a taki kontakt nie jest już przyjemną igraszką.

Jednocześnie trzeba pamiętać, aby nie walczyć z kocią naturą. Nasi mruczący towarzysze są drapieżnikami, a gryzienie i drapanie stanowią ich naturalne instynkty. Aby umożliwić pupilowi realizowanie jego pierwotnych potrzeb, należy zapewnić mu różnorodne zabawki: drapaki, piłeczki, wędki, myszki lub akcesoria DIY, na przykład wykonane z rolek po papierze toaletowym. Ważnym elementem wychowania kota jest zademonstrowanie mu, które znajdujące się w domu przedmioty są do jego dyspozycji, zachęcając mruczka do wspólnej zabawy tymi akcesoriami. Doskonałą pomocą są również różnego rodzaju środki wabiące zapachem, takie jak spray z kocimiętką, którymi można spryskać kocie gadżety.

Jak wychować kota dachowca?

Decydując się na przygarnięcie czworonoga ze schroniska, musimy pamiętać, że może on mieć różne doświadczenia z ludźmi. Jeżeli wspomnienia te są pozytywne, proces socjalizacji z dużym prawdopodobieństwem będzie przebiegał bezproblemowo. W przypadku gdy zwierzę boi się ludzi lub reaguje agresywnie, konieczna może okazać się pomoc behawiorysty.

Duży wpływ na wychowanie kota ma również jego wiek. Starsze czworonogi gorzej znoszą próby ingerowania w ich unormowany styl życia, nie oznacza to jednak, że zmiana ich nawyków jest niemożliwa. Tak jak w przypadku kociąt, najważniejsze jest wzmacnianie pozytywnych zachowań. Jeśli zauważymy, że zwierzę korzysta z kuwety lub używa drapaka do tępienia pazurów, powinniśmy je nagrodzić. Nie zawsze musi być to smakołyk, równie dobrze możemy pochwalić pupila i poświęcić mu nieco uwagi. Jest to również odpowiedź na pytanie, jak wychować kota na pieszczocha. Niektórzy opiekunowie decydują się na adopcję mruczka po to, aby zapewnić sobie miłe towarzystwo. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do przebywania w stadzie, inne natomiast częściej wykazują naturę samotniczą i zdystansowaną.  Warto zastanowić się więc nad charakterystycznymi cechami danej rasy, zanim zdecydujemy się na adopcję. W przypadku kotów dachowych sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ rozpoznajemy wyłącznie cechy osobnicze.

Tak jak wspomniano wyżej, każdy pupil ma swój indywidualny temperament. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów na to, jak zrobić z kota pieszczocha. Przede wszystkim potrzebny jest spokój oraz wiedza, jak obchodzić się z mruczkiem i jak go pieścić. Koty nie lubią głośnych dźwięków i gwałtownych ruchów. Gdy chcemy pogłaskać naszego ulubieńca, najlepiej zrobić to powolnym ruchem ręki. Jeśli zwierzę pozwala się dotknąć, możemy kontynuować czynność, pamiętając, aby robić to zgodnie z jego wymaganiami. Najbardziej podatne na pieszczoty miejsca na ciele mruczka to obszar znajdujący się za uszami oraz pod brodą. Równie mile widziane jest głaskanie po kręgosłupie i między oczami. Nie zaleca się natomiast dotykania kota po brzuchu, ponieważ to wywołuje u niego poczucie zagrożenia.

Do zbudowania więzi z czworonogiem można również wykorzystywać zabiegi pielęgnacyjne. W tym celu warto kupić szczotkę do czesania o odpowiednio miękkim włosiu. Jest duża szansa, że kot polubi nowe akcesorium i dzięki temu będzie chciał częściej przebywać z opiekunem. Jeśli pupil nie jest z natury pieszczochem, warto wykorzystywać kocie przysmaki, aby przekonać go do swojego towarzystwa. Należy pamiętać, że podstawą podczas  wychowania kota jest respektowanie i zaspokajanie jego potrzeb behawioralnych – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o dobrostan swojego podopiecznego.

Powiązane artykuły

Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?